Türkiye Kentsel Dönüşümün Neresinde?

Türkiye Kentsel Dönüşümün Neresinde?

Doğadan ve doğallıktan uzaklaşmaya başlayan yaşam alanları kentsel dönüşüm projeleriyle kendine geliyor.

Ülkemizde yapılan dönüşüm ve yenileme çalışmaları arasında parmakla gösterilecek bir projenin hayata geçirilememesi maalesef son derece üzücü bir gerçek.

Dünyadan Başarılı Kentsel Dönüşüm Proje Örnekleri

The High Line, ABD; New York Manhattan’da görülecek ilginç yapı, yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğundaki eski metro hattının parka dönüştürülmesine önemli bir örnek. Köprünün üstünden geçen tren hattının 1980’de kapanmasıyla ortaya çıkan ihtiyaç, New York severler tarafından bir projeyle sergi ve etkinliklerin düzenlendiği bugünkü haline getirildi.

metropol-parasol.jpg

La Promenade Plantée, Fransa; zeminden 10 metre yukarıdaki bambu ağaçlarıyla kaplı eski tren hattı parka dönüştürülmüş.

Superlkilen, Danimarka; 2004 yılında belediyeler tarafından başlayan girişim 2012 yılında kullanıma katılmış. Norrebo isimli bölgeyi farklılaştırmak ve esasen diğer ülkelerin referans olarak kullanabileceği bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek için düzenlenen park, dünyanın farklı yerlerinden getirilen objelerle sanatçıların fikirlerinin birleşimi.

Olimpik Heykel Parkı, ABD; eskiden sanayi atıklarının yok edilmesi için kullanılan alan, şu an halka açık ve ücretsiz olarak gezilen sanatsal bir park haline getirilmiş.

Metropol Parasol, İspanya; 4 bölüm ve 6 güneşlikten oluşan sanat eseri, yer altı parkı ve pazarı olarak kullanılıyor.

House for Elderly People, Portekiz; yaşlıların konaklaması için dizayn edilen evler, otel ve hastane olarak kullanılıyor. Dolambaçlı yollardan bahçeye çıkılan ve direk güneş ışığından korunan balkonlara sahip olan bina, Avrupa’daki yaşlı nüfusun kaliteli bir yaşam sürmesi için son derece önemli bir adres.

Sydney Barangaroo Projesi, Avustralya; 2012’de yapımı başlayan projenin 2023’te bitmesi planlanıyor. Proje sonrasında alanda 24 bin yeni iş imkânı yaratacak büyük bir park ve oteller alandaki yerini alacak.

olympic-sculpture-park.jpg

Geleceği planlayan kentsel dönüşüm projeleri dünyanın hak ettiği hale gelmesine yardımcı olurken, ülkemizdeki çalışmaların bina bazında yapılması da oldukça üzücü. Halk yararı adı altında sadece ekonomiye odaklı AVM’lerin artması dünyanın kentsel dönüşümde gösterdiği başarının ülkemizde gösterilemediğinin kanıtı.

Kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarının rant sağlamak dışında planlı bir şehir ve yaşanabilir bir çevre için hazırlanması hepimizi ilgilendiren önemli bir çalışma olarak sürdürülmelidir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.