Windows'ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

Windows'ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

Çoğu kullanıcı birçok özelliğin nasıl çalıştığını bilmiyor veya kullanamıyorlar. Bu bilinmeyen pek çok özellikten biride Windows'ta çoklu uygulama diye bilinen birden fazla programın aynı anda çalıştırılması özelliğidir.

Windows dünyada en çok özelliği barındıran işletim sistemidir. Bundan dolayı dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Fakat çoğu kullanıcı birçok özelliğin nasıl çalıştığını bilmiyor veya kullanamıyorlar. Bu bilinmeyen pek çok özellikten biride Windows'ta çoklu uygulama diye bilinen birden fazla programın aynı anda çalıştırılması özelliğidir.

Fakat birkaç kolay adım ile bu özellik kullanılabilir. Öncelikle işletim sisteminin başlat kısmından ilk program yönetici olarak çalıştırılıyor ve daha sonra bir diğer program yönetici olarak çalıştırılarak işlem tamamlanabilir. İki program arasında Windows tuşu + TAB tuşu ile geçiş yapılabilir. Fakat bu durum sadece Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 8 sürümleri için geçerlidir. Diğer Windows işletim sistemlerinde böyle bir özellik bulunmuyor.

Windows'ta Birden Fazla Program Aynı Anda Başlatılması Zararlı mıdır?

Windows işletim sisteminin bu özelliğini kullanmak hem Ram kapasitesini hem de işlemci kapasitesini oldukça zorluyor. Bu yüzden kısa vadede olmasa da uzun vadede işlemci ve RAM'in bazı sorunlarla karşılaşma ihtimali var.

Ram tek programın işlemciye gönderdiği parçacıkları işlerken bu sayı birden fazlaya çıktığında işlemci parçacık gücünü karşılayamaz ve %100 oranında çalışır. Bu da uzun vadede cihazın yanmasına sebep olabilir. Ancak çok güçlü işlemcisi ve Ram'i olan sistemler için bu geçerli değildir. O sistemlerde sıvı soğutma bulunduğu için ısınması çok daha zor olabiliyor.

Windows 10'da Windows+TAB Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 işletim sistemlerinde bazı durumlarda Windows+TAB özelliği açık olarak gelmez. Ancak bu özelliği aktifleştirmek oldukça kolaydır. İlk önce istemin başlat kısmından ayarlara girilmesi gerekir daha sonra özellikler kısmından bu özellik aktif edilmelidir.

Windows 7'de Birden Fazla Program Aynı Anda Başlatılması Mümkün mü?

Windows 7' de ve alt sürümlerinde ki işletim sistemleri için bu özellik kullanılmamıştır. Çünkü o dönemde ki bilgisayarların sistemleri oldukça yetersiz ve zayıf kalıyordu. Cihaza zarar verme ihtimali çok yüksekti. Fakat üçüncü parti aplikasyon veya yazılımlar ile bu özellik sisteme eklenebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.