Vpn Nasıl Kullanılır ?

Vpn Nasıl Kullanılır ?

Vpn nedir, nasıl kullanılır faydaları zararları nelerdir, bu makalemizde bunları açıkladık

Vpn Nedir ? 

Açılımına baktığımız zaman İngilizce dilinde "Virtual Private Network" yani bunun da Türkçesiyle "Sanal Özel Ağ" anlamına geliyor. VPN kısaltması olarak bildiğimiz sanal özel ağ, uzaktan erişim aracılığı ile farklı internet bağlantı ve ağlarına bağlanmayı sağlayan bir teknolojidir. Bu teknolojiyi özelleştirmek ve adlandırmak gerekirse "İnternet teknolojisi" olarak adlandırabiliriz. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturuyor. Bu uzantıyı oluşturduğu için, VPN özel ağının kullanarak ağa bağlanmış olan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi bağlı olmasa da bağlıymış gibi durabiliyor. Sonrasında ise o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.

VPN Nasıl Kullanılır?

Şirketinize veya başka bir yere erişmek için kullanılan VPN sistemleri ya da özel ağ sistemleri konusunda danışılması, bilgi alınması gereken birey ise sistem yöneticileridir. Bilgisayarı veya herhangi bir mobil cihazı çeşitli olan güvenlik standartlarından birine ayarlaması yapılarak bu kurulum oluşturulabilir. Çeşitli olan VPN türlerinden diğerlerine bakıldığı takdirde ise genellikle bir "Sanal Özel Ağ" hizmetinin satın alınması gerekiyor. Bu işlemin ardından sisteme yazılım kurulumu gerçekleştirilmesi yapılabilir.

VPN sana özel ağ veya bağlantı sistemleri çoğunlukla bilgisayarlarda olarak yönetici hakları isteyeceklerdir. Bu yönetici haklarının istenmediği takdirde ise ağ bağlantısı, bilgisayarın veya başka bir mobil cihazın sistemine bir sürücü olarak eklenerek çalışabilme olasılıkları oldukça yüksek. Eğer oyunlar için olan sanal özel ağ yani kısaltmasıyla VPN sistemleri kullanılacak ise oynanacak olan oyunun sistemdeki yeri bulunup bilgisayarın yazılımına tanıtmak (bazen otomatik olarak yapabiliyorlar) gerekebiliyor. Oyunu bilgisayarın yazılımı dahilinde başlatılması için bazı gereksinimleri olabiliyor.

VPN Kullanım Amaçları

VPN bağlantıları öncelikle resmi veya herhangi bazı kurumlar arasındaki olan iletişimi güvenli ve özel kılmak için kullanılıyordu. İnternet ortamından takip etme, gizlilik ve özellik ihlalleri ve buna benzer birçok sonuçlar doğduğunda son kullanıcıların da tercih ettiği popüler ve güvenlikli bir uygulama boyutunu aldı. İnternetin oraya çıktığı, popülerleştiği ilk zamanlarında VPN, farklı lokasyon veya konumlardaki kurumların birbiri arasındaki iletişimi ve bağlantıyı güvenli oluşturmayı amaç edinmiştir.

VPN Ne İçin Kullanılır?

VPN'nin nelerde, ne için kullanıldığına bakıldığı zaman 4 tane temel başlık görülüyor. Bu başlıklar sırası ile; Kısıtlı ve yasaklı sitelere giriş, dosyaları bilgisayar veya başka bir mobil cihaza indirmek için, iş, okul veya başka bir kurumun ağına ulaşmak için, her türlü gizlilik ve güvenlik amacı ile kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.