Bilgisayarda Yer Kalmadıysa Ne Yapılır ?

Bilgisayarda Yer Kalmadıysa Ne Yapılır ?

Bilgisayarlar pandemiyle beraber daha da içli dışlı olduğumuz her alanda, her sektörde her eğlencede yer bulabilen çağın en çok kullanılan cihazı

Bilgisayarlar pandemiyle beraber dahada içli dışlı olduğumuz her alanda, her sektörde, her eğlencede yer bulabilen çağın en çok kullanılan cihazı. Önceleri sadece matematik ve problem çözme becerisi için üretilen bu cihazlar artık uçakların oto plotluğundan sanal dünyaya kapı olmuş VR gözlüklerle bizi sanal dünyaları tecrübe ettirebilen. Mühendislikte üç boyutlu çizimlerden, makemelere kadar kullanım yelpazesi olan mükemmel cihazlar.

Her geçen sene kendini bikaç kat geliştiren bilgisayarlar önceleri toplam 5 megabaytlık hafızalara sahipken şimdi bir fotoğrafın bile 5 megabayt olmasın gibi akıl almaz boyutlara ulaşmasına rağmen hala teknolojik olarak yetersizlikleri oluyor. Bunların en can sıkıcısı ise bilgisayarın dolması ve sizin “Ya ben bir şey de yüklemiyorum neden doldu bu?” Sorusunu sormanıza sebep olur.

Bilgisayarlar neden dolar ?

Bilgisayarlarımız çalıştıkça daha sonra kullanmak üzere çöp veriler üretir. En son baktığınız fotoğrafın klasör içinde küçük resmini göstermek için aldığı bir yedek gibi. Ya da önceleri yükleyip kullandığınız sonra sildiğiniz programlar gibi. Açıp yarım bıraktığınız word dökümanları gibi. Bildiğiniz ve bilmediğiniz bir çok artık dosya bilgisayarlarımızda saklanır. Ayrıca indirdiğimiz ve unuttuğumuz her şey indirilenler klasörümüzde birikerek yine yer kaplar.  Yükleyip unuttuğumuz uygulamalar/programlarda yer kaplarlar. Ayrıca windows güncelleme servisinin ve sistem geri yükleme noktlarıda buna sebep olurlar.

Windows Sıfırlama En İyi Seçenek midir ?

Bilgisayarımızın kalıcı hafiza bölümü yani diski zamanla işlenen verilerden ötürü bölünür ve okuma yazma hızlarında değişimler olur. Bunu hem çoklu iş yaparken işlediğiniz verilerde hemde zamanla büyüyen/güncelleme alan program/oyun gibi her şey için geçerlidir. Zamanla parça parça verileri farklı yerlerden okumak zorunda kalan diskimiz yavaşlamaya ve performans düşüşlerine sebep olur.

Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü bilgisayarımızın tüm verilerini yedekleyip. Bilgisayarımızı sıfırlamak ve sıfırlarken tüm dosylarıda silmesini istemek çok güzel bir seçenektir. Bu seçenekte driver sorunları falan gibi formatta yaşadığımız sorunları da yaşamadan bilgisayarımızı gençleştirebiliriz.

Verilerimizi Kaybetmeden Bilgisayarımızda Nasıl Yer Açarız ?

Böyle bir durumda zahmet çekeceğimizi kabul etmek zorundayız. Sabırla yapacağınız işlemler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak gerekiyor.

Kolayca yapılabilecekler


Öncelikle basit bir şekilde bilgisayarımızın indirilenler kısmına girip işe yaramayacak her şeyi silmeliyiz. Sonra “Uygulamalar ve Özellikler” kısmını aratıp bu pencerede sıralama ölçütünü boyut yapacağız. Şimdi en büyük uygulama ve programları görebiliyoruz. İşimize yaramayan kullanmadığımız ve çok yer kaplayan programlarımızı kaldırıyoruz. Bilgisayarımızda sakladığımız verilerimizi arşivliyor yedekliyoruz.  Şimdi “Disk Temizleme” diye aratıyoruz ve açılan pencerede hangi diskimizi temizleyeceğimizi seçiyoruz. Varsayılan seçenek “C” diskidir.  Biraz analiz yapacak bekleyeceğiz ve açılan pencerede neleri silmemiz gerektiğini okuyarak seçip temizleteceğiz.  Sonra “Diğer Seçenekler” kısmına, sonra “ Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar” kısmında alınmış en son sistem yedeği hariç geri kalan tüm sistem yedeklerini silebilirsiniz. Aynı zamanda bu ve buna ek bir çok özelliği olan ccleaner programının deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Bu kısma kadar kolayca yapabildiklerimizi bitirdik.

Kısmen Zorlanarak Yapılabilecekler.

Tam olarak ne yaptığınızdan bir fikriniz olmadan bu başlık altındakileri uygulamayın. Bilgisayarım’a sağ tıklıyoruz özellikler diyoruz. Sonra “Sistem Koruması” kısmında “ geri yükleme ayarlarını...” şeklinde devam eden cümlenin yanındaki Yapılandır kısmına basıyoruz. Bu kısımda geri yükleme noktalarının ne kadar yer kaplayacağı ve geri yükleme noktalarını silebileceğinizi pencereye ulaşırsınız.

Dosyalarınızı bulut depolama üzerinden online çalışacak şekilde ayarlayabileceğiniz bulut depolama hizmetleri bulunur bunlarla. Dosyalarınızı bilgisayarınızda tutmama gibi bir seçeneğinizde var. Bu seçenek sizin hizmet aldığınız firmanın size sunduğu paketler içerisinde bulunmalıdır. Firma bu hizmeti  vermiyor da olabilir. Ama genelde bilindik firmalar bu hizmeti size verir ve online destek alabilirsiniz.

Bilgisayarınıza okunup yazılabilen bir CD/DVD takarak, USB Flash bellek takarak, ya da SD Hafıza kartı takarak, bir bulut depolama hizmetinden faydalanarak, Harici HardDisk kullanarak, dahili hdd ye ek hdd takarak (Bunun için laptoplara özel CD/DVD sürücüsünün yerine takılan HDD yuvaları oluyor. ) depolama alanınızı büyütebilirsiniz.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.