Akıllı Telefon Bataryası Doğru Nasıl Şarj Edilir

Akıllı Telefon Bataryası Doğru Nasıl Şarj Edilir

Akıllı telefonlarda bataryanın doğru şarj edilmesi bataryanın ve telefonun ömrü açısından oldukça önem arz etmektedir.

Akıllı Telefonlarda Bataryanın Önemi

Günümüzde akıllı telefon kullanımının artmasıyla beraber akıllı telefonların şarj edilmesi de ayrı bir sorun olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Teknolojinin günden güne gelişmesi, akıllı telefonların işlem kabiliyetlerinde önemli bir gelişmeye sebep vermektedir.

Bu gelişme akıllı telefonların ekranlarının büyümesine, işlemcilerinin daha çok işlem kapasitesine sahip olmasına sebep olmaktadır. Büyük ekranlar ve işlemcilerin gittikçe hızlanması akıllı telefonlarda batarya ihtiyacını da gözler önüne sermektedir.

Akıllı Telefonlarda Bataryalar Ne Zaman Şarj Edilmeli?

Akıllı telefonlarda genellikle Li-on bataryalar kullanılmaktadır. Bu bataryanın yapısına göre telefon şarjını sürekli %50'nin üzerinde tutmak en iyi verimi sağlamaktadır. Bu yüzden telefon kullanıcısının telefonun şarjının yarıdan altına indiği anlarda telefonunu şarja takması telefonun bataryasının ömrü açısından daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Akıllı telefon bataryalarının sonuna kadar şarj edilmemesi başka bir verimlilik unsuru olmaktadır. Tam doluluğa ulaşan telefon bataryaları uzun vadeli kullanımda bataryanın ömrüne olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Özellikle akıllı telefon şarjının yüzde 40 ile yüzde 80 arası bulunması telefon bataryasının ömrü açısından oldukça olumlu olmaktadır. Telefon şarjı yüzde 20'nin altına düştüğü durumlarda ise telefon bataryasının ömründe uzun vadede bir kısalma olmaktadır.

Akıllı Telefonlarda Kullanılacak Şarj Aletinin Önemi

Akıllı telefon bataryalarında kullanılacak şarj aletleri telefonların kullanım ömrü açısından hayati bir önem taşımaktadır. Düşük kaliteli şarj aletleri telefon bataryalarına zarar verebileceği gibi, telefon bataryalarının ömründe de ciddi azalmalara sebep olabilmektedir.

Bu yüzden akıllı telefonlarda şarj aletinin seçiminde yüksek kaliteli cihazlar ön planda tutulmalıdır. Genellikle her markanın şarj teknolojisinin farklı olduğu düşünüldüğünde her telefonun kendi orijinal şarj aletiyle beraber kullanımının telefonun bataryası açısından en iyi sonuçlar doğuracağı öngörülmektedir.

Yedek Batarya Kullanımında Dikkat Çeken Detaylar

Bazı kullanıcılar yedek batarya da kullanmayı tercih edebilmektedir. Ancak yedek batarya kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle uzun süre şarj edilmeden kendi haline bırakılan Li-on bataryalarda bir daha şarj olamama problemi görülebilmektedir. Bu yüzden eğer yedek batarya kullanılıyorsa, bu bataryaların belli dönemlerde ve sıklıklarda kullanıcıları tarafından şarj edilmesi, bataryalarının bozulmasını önleyeceği gibi ömrünün de uzamasına katı sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.