Terleme Nedir Terlemenin Faydaları Nelerdir

Terleme Nedir Terlemenin Faydaları Nelerdir

Terlemenin faydaları, insanlar tarafından merak edilir. Terleme, insan vücuduna pek çok fayda sağlar. Ter bezleri, cildin her noktasında bulunur ve vücut ısısını dengelemek amacı ile sıvı üretir.

Terlemenin faydaları, insanlar tarafından merak edilir. Terleme, insan vücuduna pek çok fayda sağlar. Ter bezleri, cildin her noktasında bulunur ve vücut ısısını dengelemek amacı ile sıvı üretir. Üretilen bu sıvıda üre, tuz, mineral, yağ ve su vardır. Terlemek için en kolay yöntem, hareket etmek ve bol su içmek olur.

Terleme, her sağlıklı insanda meydana gelen normal bir durumdur. Terleme, iki önemli işlevi yerine getirir. Cildi nemlendirdiği gibi vücut ısısını dengeler ayrıca boşaltım sistemine de katkı sağlar.

Terleme Nedir?

İnsan doğası gereği meydana gelen vücut tepkileri vardır bu tepkilerden biri olan terleme, ter bezlerinin doğru şekilde çalışması sayesinde gerçekleşir. Her ne kadar insanlar, terlemeden şikâyet etse de vücuda faydaları çoktur ve terlemenin faydaları bilinmesi ile insanlar daha çok hareket etmeye ve egzersiz yapmaya yönelir.

İnsanın terlemesi yaşlılıkta azalsa da hayatı boyunca devam eder. Spor yapmak da doğal terleme açısından önem taşır. Egzersiz ya da hareket etmeden ayrıca özel kıyafetlerin giyinilmesi sonucunda ortaya çıkan terleme aslında vücuda zarar verir. Terlemenin faydasının ortaya çıkabilmesi için günlük kıyafetlerin kullanımı, hareket edilmesi ya da spor yapılması gerekir. 

Terlemenin Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudu için terlemenin faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Vücut için olumlu katkılar sağlayan bu süreç ayrıca vücudun toksinlerden arınmasını gerçekleştirir. Vücutta zaman içinde bazı zararlı maddeler birikir ve bu maddeler vücutta toksin ve üre oluşturur. Vücudun çalışma fonksiyonunda bu maddeler atılsa da terleme yolu ile bu süreç hızlandırılır.

Terlemek ayrıca kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kalp ve damar hastalıkları çağımızın hastalığıdır bu sebep ile daha sağlıklı bir yaşam için doğal şekilde terlemenin önemi büyüktür. Terlemenin faydaları arasında ayrıca gözeneklerin çalışması yer alır. Düzenli hareket etmek ve spor rutinine sahip olmak kişiyi terletir ve böylelikle gözeneklerin açık kalması sağlanır.

Terleme ile vücudun her bölgesinde sıvı atılımı gerçekleşir böylelikle gözenekler tıkanmaz ve daha iyi çalışır. Gözeneklerin tıkanmaması ile cilt canlı ve parlak gözükür. Zararlı maddelerin vücuttan yok olması da terleme ile gerçekleşir. Gün içinde vücuda tutulan bakterilerin temizlenmesi de terleme ile olur.

Hastayken terlemenin faydaları arasında vücudun sıvı dengesinin korunması yer alır. Bu şekilde vücuttaki mikroplar daha çabuk atılır. Kişinin az terlemesi vücudunda bakteri ya da mikropların birikmesine neden olduğu gibi çok terlemek de fazla sıvı kaybetmek anlamına gelir. Bu sebep ile aşırı olmadan dengeli terlemek vücuttaki sıvı miktarı açısından önem taşır.

 

https://media.istockphoto.com/photos/close-up-of-fit-woman-torso-with-sweat-on-skin-after-workout-picture-id1208521119?b=1&k=6&m=1208521119&s=170667a&w=0&h=q6RaSGb2SZUJUH1cZlL_6SgQ64axBwY5Q5Da5S3GTNk=

Kadın ya erkek fark etmeksizin kişinin en önemli aksesuarlarından biri olan saç üzerinde de terlemenin faydası vardır. Saç diplerinde fayda sağladığı gibi saç diplerinizde bulunan gözeneklerin düzgün çalışmasını sağlar ve saç köklerini rahatlatır. Cilt gibi saçta da gözeneklerin açık olması ve saç köklerinin sağlıklı olması ile canlı görünüm desteklenir; ancak üzerinde kurumamasına önem verilmesi gerekir.

Terin üstünde kuruması zararları arasında vücut bölgesi için tutulmalara sebep olabileceği gibi üst solunum yollarında iltihaba da neden olabilir. Saç konusunda da terin saç diplerinde uzun süre kalması neticesinde faydadan ziyade zarar getirir ve saçlar olumsuz etkilenir. Bu sebep ile terin kuruması durumunda hemen duş alınması gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.