Okula Gitmeyen Çocuklarda Pozitifleşme Daha Yüksek

Okula Gitmeyen Çocuklarda Pozitifleşme Daha Yüksek

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçişin, son dönemde Kovid- 19 hasta sayılarına etkisini değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş başlamasıyla birlikte okula giden çocuklarda Herhangi bir ciddi vaka artışı olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Kara, "Aynı yaş grubunda okulda olması gerekirken okulda olmayan çocuklara baktığımız zaman virüsün pozitifleşmesi biraz daha yüksek olduğunu görmekteyiz."

Prof. Dr. Kara, Kovid-19 toplum geneli ile çocuklardaki vaka sayıları paralel gittiğini söyledi.

Soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklardan çocukların önce etkilendiğini, çocukta hastalık başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Kara, Kovid-19’da ise çocuklar bu bakımdan daha korunaklı olduklarını söyledi.

Bu bizim için çok büyük bir şans. Özellikle çocukların biraz daha avantajlı olduğunu söylemek lazım. Biz şunu görüyoruz; çocuklara hastalık genellikle yetişkinlerden geçiyor.

İkincisi virüsü alsalar da hastalık bulgularını az çıkartıyorlar. Bunlar avantaj; ama yetişkindeki sayı yükselince istesek de istemesek de çocuklardaki sayı da yükseliyor.

Bu yükselme daha ağır geçiriyorlar anlamında değil, başlangıçta nasılsa şu anda da çocuklar öyle. Ama aralarında tek tük tablonun ağır olduğu, vücudun aşırı cevap verdiği, birçok organa tutunan aşırı inflamasyon cevabı olarak adlandırdığımız tablo da var.

OKULDA OLMAYAN ÇOCUKLARDA POZİTİFLEŞME DAHA YÜKSEK

Prof. Dr. Kara, okulların kademeli olarak açılmasından sonra okuldaki çocukların arasında hastalık oranlarına ve bunun topluma yansımasına bakıldığını söyledi.

Tüm bu değerlendirmeler yapıldığında ilk etapta bizim görebildiğimiz rakam ve verilerde şöyle bir değerlendirme var; okula gelen çocuklarda çok ciddi bir artış olmadı.

Çocukların geriye dönüp ailelerine götürmeleri gibi bir durum çok söz konusu olmadı. Vakalar oluyor; bu çok yüksek rakamlarda değil.

ÇOCUKLAR OKULDA KURALLARA DAHA İYİ UYUYOR

Kara, çocukların okulda kurallara daha iyi uyduğunu, bunu daha sonra eve de çok iyi yansıttıklarını belirterek, "Her yaş grubunun birbirinden farklı ve bağımsız özelliği var.

Ana sınıfı, 1’inci, 2’nci sınıflar o yaş grubuna siz gerekçeli olarak anlatırsanız, çocuk onu kabul ederse uygulamaya başlıyor.

Maske kesinlikle takıyor, uyguluyor ve eve gittiğinde bunu büyüklerine de yaptırıyor.

Yaşlar büyümeye başladıkça ‘bana hiçbir şey olmaz’ gibi bir hareketlilik, ergenliğe geçiş dönemindeki sınıflarda nasıl olabilecek onda da parça parça, göre göre hareket etmemiz lazım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.