Delta Varyantı Nedir? Başa Mı Dönüyoruz?

Delta Varyantı Nedir? Başa Mı Dönüyoruz?

Delta varyantı; Covid-19’dan yavaş yavaş kurtuluyoruz derken ortaya çıkan ve yavaş yavaş normalleşen insanların akıllarını karıştıran yeni bir covid varyasyonu. Akılları karıştıran soruların cevapları yazımızda…

Delta Varyantı Nedir?

Delta varyantının ilk görüldüğü yer Hindistan. Daha sonra İngiltere ve diğer ülkelere yayılan bu yeni varyant, diğer varyantlardan biraz farklı. Bu varyant; kendini burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı ile gösteriyor. Gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde de görülebiliyor. Klasik Covid-19 belirtilerinin görülme sıklığı düşerken görülen vakaların büyük bir çoğunluğunun da Delta varyantı olduğu ifade ediliyor.

Delta varyantı görüldüğü ülkedeki vaka sayılarında ani bir artışa neden olurken bu varyantın etkilerini en çok gören ülkelerden olan normalleşme adımlarını erteliyor. Bir çok ülke İngiltere’den uçuşlarını kısıtlıyor.

Delta varyantı ilk görüldüğü yer olan Hindistan’ın adı ile de anılıyor. Hindistan varyantı geçtiğimiz aylarda Hindistan sağlık sisteminin çökmesine neden olmuştu.

asi-mutasyon-delta-varyanti-trt-haber-1604093.jpg

Delta Varyantının Ölümcüllüğü ve Bulaşıcılığı

Delta varyantı oldukça önemli çifte mutasyon içeriyor. Bu mutasyonlar bulaşıcılığın artmasına neden oluyor. Ayrıca antikordan kaçış mekanizmasıyla aşının etkisini kısıtlıyor. Öyle ki aşılama oranı oldukça yüksek ülkelerde bile yayılımıyla endişe veriyor. Klasik Covid-19’dan iki kat daha bulaşıcı olması da bu endişeyi arttırıyor.

Daha ölümcül olduğunu söylemek için ise yeterli veri bulunmuyor.

Aşılar Delta Varyantına Karşı Etkisiz Mi? 

Delta varyantı hakkında en çok merak edilen soru aşıların varyanta etkisi. Aşılı ülkeler üzerindeki yayılım hızıyla göz korkutan bu varyant üzerine aşıların etkisi; klasik Covid-19’a göre çok daha az. Ama bu koruyuculuk ikinci dozdan sonra büyük ölçüde artıyor ve aşıda ikinci dozu gerekli hale getiriyor. Aşı hakkında bahsettiğimiz bu durum BionTech için geçerliyken Sinovac hakkında net bir çalışma yok.

delta-5zdl-cover.jpg

Aşı ne kadar etkisini azaltmış olsa da varyantın görüldüğü aşılama oranı yüksek ülkelerde ölüm oranında büyük artışlar görülmezken; aşılama oranı düşük ülkelerde vaka ve ölüm oranları yükseliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.