Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir

Corona virüsün gözlemlenen bir takım etkileri bulunuyor. Başlıca bilinen belirtiler arasında yüksek ateş hali, kuru öksürük, nefes almada zorlanma ve boğazda ağrı gibi etkileri olduğu biliniyor.

Corona virüs, bulaşıcı bir etkiye sahip olan bir virüstür. Bulaşması halinde olumsuz etkilere neden olduğu biliniyor. İnsanları ve hayvanları enfekte eden virüsler olduğu biliniyor. Yapı itibari ile RNA virüsleri grubunda yer aldığı görülüyor. Bu tipteki virüslerin 2002 yılı itibari ile hayatı olumsuz etkiledikleri görülüyor. Bu süreden itibaren mutasyona uğrayarak günümüzdeki virüs halini aldığını düşünülüyor. Bu etki ise virüsün mutasyona uğraması ile birlikte farklı semptomlara sebep oluyor ve daha tehlikeli bir hal alıyor.

Corona Virüs Hangi Yollar İle Bulaşıyor?

Corona virüsün damlacık yolu ile bulaşan bir virüs olduğu biliniyor. Aynı zamanda taşıyıcı olan kişilerin doğrudan yollar ile temas ettiği kişilere de bulaştığı görülüyor. Corona virüsün bulaşması genellikle öksürme, hapşırma gibi yollar ile oluşan damlacıkların insanlara etki etmesi ile bulaşıyor. Corona virüsün düştüğü yerde kaldığı biliniyor. Eller ile ağız ve burun kısımlarına temas edilmesi halinde virüs vücuda yerleşiyor.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsün gözlemlenen bir takım etkileri bulunuyor. Başlıca bilinen belirtiler arasında yüksek ateş hali, kuru öksürük, nefes almada zorlanma ve boğazda ağrı gibi etkileri olduğu biliniyor. Bu etkilerin yanı sıra virüsün ciddi sonuçlar doğurması sebebi ile solunum alanında yaşanan her türlü sıkıntının dikkate alınması gerektiği yönünde uyarılar yapılıyor.

Corona virüsün etkilerinin sadece solunum yolları üzerinden olmadığı da görülen vakalar doğrultusunda netliğe kavuşmuştur. İlk belirtinin her zaman solunum yollarından oluşacağı kanısında olmak doğru değildir. Virüsün göz ile temas edilmesi halinde de yayılabilen bir etkisi olduğu görülüyor. Koku ve tat duyularında da olumsuz etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Corona Virüs Belirtilerinin Ortaya Çıkma Süresi Nedir?

Virüsün insan vücuduna girmesi itibari ile 2 günlük süre içerisinde belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı biliniyor. Ancak corona virüsün kuluçka süresinden dolayı ortaya çıkma süresi 14 günü de bulabiliyor. Bu süreden kaynaklı yetkili makamlar tarafından corona virüs şüphesi olan bireylerin toplu alanlardan ve diğer insanlar uzak kalması öneriliyor. Herhangi bir birey ile temas etmekten kaçınmaları yönünde önemli uyarılarda bulunuyor. Belirtilere sahip olan kişiler için karantina uygulamalarının önemi belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.