Corona Virüsü Nasıl Korunuruz

Corona Virüsü Nasıl Korunuruz

Kapalı ortamların havalandırılması da dikkat edilmesi gereken diğer bir konu olarak karşımıza çıkmakta, corona virüsün ortalama 2 saat süreyle havada asılı kaldığı düşünülmekte

Corona virüsü uzun zamandır Dünyamız ve ülkemizin mücadele ettiği salgın bir hastalıktır. Bu sebeple corona virüsü hakkından bilgi sahibi olunması son derece önem arz etmektedir. Corona virüsten nasıl korunuruz, belirtileri nelerdir, Corona virüse karşı almamız gereken tedbirler nelerdir gibi konular hakkın bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Corona Virüsünden Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler?

Corona virüsünden korunmak için öncelikle alınması gereken tedbirleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Sosyal mesafe
  • Maske kullanımı
  • Kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak
  • El temizliği ve hijyen
  • Bulunduğumuz ortamın Havalandırılması
  • Kapalı ortamlardan kaçınmak

Başlıca corona virüsünden korunmak için almamız gereken kişisel önlemler bunlardır.

Corona Virüsü Kişisel Önlemlerin Uygulanması

Corona virüse karşı öncelikle insanlarla aramıza en az 1,5 metre mesafe koymalıyız, özellikle kapalı alanlarda ve kalabalık ortamlarda olmak üzere maske kullanımına dikkat etmeliyiz maske kullanımının virüse karşı % 60 oranında koruyuculuğu olduğu bilinmektedir. El temizliğine ve kişisel hijyenimize özellikle bu dönemde her zaman olduğundan biraz daha fazla özen göstermeliyiz.

Kapalı ortamların havalandırılması da dikkat edilmesi gereken diğer bir konu olarak karşımıza çıkmakta, corona virüsün ortalama 2 saat süreyle havada asılı kaldığı düşünülmekte bu sebeple 1 saat arayla bulunduğumuz ortamı havalandırmamızda corona virüse karşı alabileceğimiz kişisel önlemlerdendir.

Corona Virüsüne Karşı Vücut Direncimizi Artırmaya Yönelik Tedbirler

Corona virüsüne karşı aldığımız kişisel önlemlerin dışında kendi vücudumuzda bu salgın hastalıkla mücadeleye hazırlamalıyız. Bu hastalıkla mücadele için öncelikle beslenmemize, ihtiyaç duyduğumuz sıvı tüketimine, uyku düzenimize, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük dinlenmemize dikkat etmeliyiz.

Corona Virüse Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Corona virüsten korunmamız ve yakalanma ihtimalimize karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmekte. Bu dönemde protein açısından zengin beslenmek son derece önem arz etmektedir. Bu sebeple yumurta, et, tavuk ve özelliklede balık tüketimini artırmamız gerekmekte. Bu dönemde sıvı tüketimine de daha fazla özen göstermeliyiz, günde en az 1,5 litre su tüketerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sıvı elektrolit dengesini sağlamalıyız. Bütün bunlara dikkat ettiğimiz taktirde corona virüsle karşılaşmamız halinde vücut direncimiz çok daha güçlük ve bağışıklığımız da virüsle savaşmaya hazır olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.