Corona Virüsü Belirtileri Ve Korunma Yolları

Corona Virüsü Belirtileri Ve Korunma Yolları

Soğuk algınlığına çok benzer belirtiler gösterir. Nefes darlığı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük başlıca belirtilerdir. Bunların yanı sıra şiddetli eklem ve kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, tat ve koku alma duyusu kaybı, iştahsızlık, bazı durumlar

Çin'in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve hızla yayılan corona virüsü aylardır dünyanın gündeminde. Bulaşıcılığı çok yüksek olan bu corona virüsün belirtileri ve korunma yolları nelerdir? Corona virüs damlacık yoluyla bulaşır. Hasta kişi nefes alıp verirken, öksürürken, tıksırırken, hapşırırken etrafa damlacıklar saçar. Bu damlacıkların kişinin solunum yollarına direkt teması sonucu yahut çevredeki cisimlere yapışması ve kişinin bu cisimlere dokunduğu elleriyle ağız, burun, göz çevresine diret teması sonucu bulaş gerçekleşir. Bulaş olmasına engel olmak aslında çok da zor değildir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığına çok benzer belirtiler gösterir. Nefes darlığı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük başlıca belirtilerdir. Bunların yanı sıra şiddetli eklem ve kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, tat ve koku alma duyusu kaybı, iştahsızlık, bazı durumlarda burun akıntısı, bazı durumlarda burun tıkanıklığı, mide bulantısı, ishal, kusma, baş ağrısı da belirtilerden birkaçıdır. Bazı kişiler hastalığı belirtisiz geçirebilirler. Ölüm oranı %3-%4 arasındadır.

Corona Virüs Korunma Yoları

Corona Virüs damlacık yoluyla bulaştığı için en önemli korunma yolu öncelikle maskedir. Maske, hasta kişilerden yayılan damlacıkların bizim solunum yollarımıza ulaşmasını büyük ölçüde engeller. Hasta kişilerin maske takması da bu durumda oldukça önemlidir. Maske, bu durumda da yayılacak damlacıkları azaltır.

Hasta kişinin dirsek içine hapşırması, öksürmesi de etrafa yayılan damlacıkları büyük ölçüde azaltır. Yine de maske tek başına çözüm değildir. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren insanlara 2 metreden fazla yaklaşmamak ve çok kalabalık olan ortamlara girmemek de önemli bir korunma yoludur. Bazı kişilerin soğuk algınlığı belirtileri göstermeden de hastalığı geçirebileceğini ve bize bulaştırabileceğini unutmayalım.

Hasta kişilerden uzak durdukça damlacıkların bize ulaşabilme ihtimali azalır. Corona Virüs zaaflı bir virüstür ve dezenfektanlara direnci yoktur. Ellerimizi ağız, burun ve göz çevremize götürmeden önce mutlaka dezenfekte etmeliyiz. Ellerimizi en az 20 saniye sabunla yıkayarak, kolonya ya da çeşitli dezenfektanlarla dezenfekte edebiliriz. Hasta kişilerin temas ettiği, ya da damlacıklarının temas edebileceği yüzeyleri dezenfekte etmek de başlı başına bir önlemdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum