Corona Virüs Bulaştıktan Kaç Gün Sonra Belirti Veriyor

Corona Virüs Bulaştıktan Kaç Gün Sonra Belirti Veriyor

Bazı vakalarda birinci ve ikinci gün ishal ve kusma görülebiliyor. Hastalığın seyri birkaç gün bu şekilde devam ediyor.

Korona virüs hastalığı aralığın on ikisinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Kısa zaman içerisinde tüm dünyaya yayıldı ve pandemi ilan edildi.

Çin bilim adamları gün gün korona virüsün ne tür belirtilerle ortaya çıktığına dair araştırma yayınladı.

Gün Gün Belirtiler

Hastalık bulaştıktan sonra geçen on dört gün çok önemli. Belirtiler bu süreç içerisinde ortaya çıkıyor.

İlk belirtiler:

  1. Yüksek ateş
  2. Kuru öksürük
  3. Kas ağrısı
  4. Yorgunluk

Bazı vakalarda birinci ve ikinci gün ishal ve kusma görülebiliyor. Hastalığın seyri birkaç gün bu şekilde devam ediyor. Beşinci güne gelindiği zaman kronik rahatsızlığı olan kişilerde nefes darlığı yaşanıyor. Nefes alıp vermek zamanla zorlaşıyor.

Bazı hastalar için sonraki günler çok kritik. Bu zamana kadar geçen koronavirüs sürecinde kuluçka zamanında bulaşma durumu görülmemiştir. Aynı zamanda kuluçka sürecinde yüksek ateş, boğaz ağrısı gibi hastalık belirtileri de görülmemiştir. Yani kişinin bulaştırması için hasta olması gerekiyor.

Yedinci gün hastanede yatmayı gerektirecek kadar yoğun nefes darlığı problemi yaşanabiliyor. Bitmeyen bir göğüs ağrısı, nefes darlığı yaşayan, yüz ve dudaklarda morarma görülen hastaların acil şekilde tıbbi yardım almaları gerekiyor. Diğer bir yandan yedinci gün hasta olanların büyük çoğunluğu için yani her yüz kişiden seksen beşi için şikayetlerde azalma başlıyor.

Sekizinci gün solunum sıkıntısı çeken kişiler için çok önemli bunun nedeni akciğerlerin hayati organlara yeterince oksijen sağlayamadığına ilişkin belirtiler görülüyor. Solunum sıkıntısı devam eden yoğum bakım ünitesine alınıyor ve duruma göre entübe ediliyor. On ikinci günden sonra hastaların ateşi düşmeye başlıyor. Hastalığa ilişkin belirtiler on üçüncü günden sonra yok oluyor. Çin’ yapılan araştırmada bir hastanın taburcu olma süresinin yirmi iki günü bulduğu görülmüştür.

Entübe Nedir?

Solunum yetmezliği durumunda yapay solunum desteğinin olması gerekir. Yapay solunum desteğinin uygulanabilmesi için de ağızdan akciğerlere uzanan bir borunun yerleştirilmesi gerekir. Bu boru entübasyon denilen bir işlem adıyla tanımlanır. Solunum yetmezliği sırasında entübe işleminin yapılması mecburdur. Solunum yetmezliği dışında bilinç kaybı gibi durumlarda da entübe işlemi zorunludur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.