Aşırı Yeme Bozukluğu Nasıl Başlar?

Aşırı Yeme Bozukluğu Nasıl Başlar?

Aşırı Yeme Bozukluğu, alışkanlıklarınız ile başlayabilir. Örneğin; televizyon başında atıştırmalarınız. Geceleri yatmadan önce tatlı yemeniz. Aç olmasanız bile sıkıldığınız da yedikleriniz. Aşırı yeme bozukluğuna yol açar

Aşırı Yeme Bozukluğu Tedavisi

Aç olmadıklarında bile her oturuşta çok miktarda yiyecek tüketen kişiler için tıkınırcasına başka bir deyişle aşırı yeme denir. Ciddi bir durumdur aşırı yeme hastalığı bir çok hastalığa yol açabilir. Bu nedenle, bu bireylerin aşırı yeme tedavisi seçenekleri araması önemlidir.

Bu durumda olan birisi, yemek için her oturduğunda kontrolsüz bir şekilde çok miktarda yiyecek yiyecektir. Tüketilen muazzam miktarda gıdayı haklı çıkaracak kadar asla aç değiller, ancak iştahlarını tamamen kontrol edemiyorlar. Yemek yerken başka bir şey düşünmeden sanki ''otomatik pilot'a '' almış gibi yemeğe odaklanırlar.

Kompulsif bir bozukluk olarak kategorize edildiğinden, bireyin eylemleri üzerinde herhangi bir kontrole sahip olduğunu ya da değiştirme yeteneğine sahip olduğunu varsaymak haksızlık olur. Harekete geçtiklerinde, vücut tokluk hissi ile tepki verdikten çok sonra bile, yemeye devam etme ihtiyacına karşı güçsüzdürler. Sonuç olarak, bu insanlar genellikle aşırı kilolu ve hatta obezdir.

Bu nedenle bu rahatsızlığı olan kişilerin profesyonel yardım almaları zorunludur. Dışardan yardım almaya güvenmeleri gereklidir. Bunu başarmanın iki ana yolu vardır: ilaç tedavisi ve psikoterapi.

Ancak araştırmacılar, sorunun ilk olarak hangi alanının ele alınması gerektiği konusunda fikir ayrılığına düşmeye devam ediyor: aşırı kilolu olmak veya aşırı yeme dürtüsüyle başa çıkmayı öğrenmek. Bir yandan, durumun konakçıyı tüketmesine izin veren faktörleri tedavi etmek, sorunun köküne inmek ve böylece yiyeceğin üzerlerindeki tutuşunu kırmak anlamına gelir. Bu, beynin rasyonel kararlar vermekten tamamen kontrolden çıkmasına izin veren korku, endişe, depresyon, öfke, kızgınlık ve diğer birçok duyguyu ele almak anlamına gelir.

Kaçınılmaz olarak başka komplikasyonlara yol açacağından, öncelikle kilo sorununun kendisinin halledilmesi gerektiğini düşünenler var. Bireyin çok miktarda yiyecek tüketmeye devam etmesine izin vermenin onları daha derin depresyon durumlarına soktuğunu ve bunun da durumun kendini tekrar etmesine yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

Tıkanırcasına yeme tedavisinin hangi yönü alınırsa alınsın, bazı ilaçlarla olağanüstü bir başarı elde edilmiştir. Psikoterapi de çok olumlu sonuçlar getirdi ve bazı durumlarda bireye yardımcı olmak için her ikisini birleştirmek gerekli oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.