Ankara Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu Koronavirüs Salgını Hakkında Çarpıcı Bilgiler Verdi

Ankara Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu Koronavirüs Salgını Hakkında Çarpıcı Bilgiler Verdi

Ankara' Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu Kovid-19 salgını hakkında çok önemli bilgiler verdi.

Ankara' Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu, "İnfluenza virüs şimdiye kadar bildiğimiz bilgilere göre ciltte 2 saat kalmakta.

Kovid-19 virüsü ise, 9 saat boyunca elin üzerinde canlılığını sürdürmüş. Hapşırarak veya öksürerek mukus dolu virüs bulaştırdığımızda 11 saate kadar uzuyor."

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu, pandeminin ilk zamanlarında virüsün yüzeylerde ne kadar kaldığına dair Amerika'da bir çalışma yapıldığını söyledi.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Taşkınoğlu, Kovid-19 virüsün bakır yüzeylerde 4 saat, çelik yüzeylerde ise toplam 72 saat ve kağıtta da 24 saat virüs kalıyor.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Taşkınoğlu, Kovid-19 virüsün yüzeylerde kalma konusu yoğun virüs miktarıyla alakalı olduğunu belirtti.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Taşkınoğlu, virüsün yüzeyde kalma saatini bilmenin özellikle hastane çalışanları ve virüsle daha çok muhatap olacak olan yerler için önemli olduğunu söyledi.

KARŞIMIZDAKİ KİŞİYE BULAŞTIRMAMIZDA VİRÜS YÜKÜ ÖNEMLİ

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu, Japonya’nın Kovid-19 insan derisinde ne kadar saate kadar kalabileceği yönünde yapmış olduğu çalışmadan bahsetti.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Taşkınoğlu, araştırmada kadavraların kullanıldığını, insan derisi üzerinde virüsün ne kadar zaman kaldığının incelendiğini söyleyerek, şunları söyledi:

"Bu çalışmada Kovid-19 ile influenza (grip) virüsüne göre. İnfluenza virüsü şimdiye kadar bildiğimiz bilgilere göre ciltte 2 saat kalıyor.

Kovid-19 ise 9 saat ciltte kalmış; SARS-CoV-2, 9 saat boyunca elin üzerinde canlılığını devam ettirmiş. Bu çalışmada korkmamız veya endişelenmemiz gereken bir durum yok.

Burada yapılan çalışma virüsün yoğunluğu alakalı değil. Bu sadece virüsün canlılığıyla alakalı bir çalışmadır. Ellerimizi temizlemezsek, ne kadar virüs yoğun olursa virüsü etrafımıza yayma ihtimalimiz var.

Yapılan çalışmada şu da tespit edilmiş; hapşırarak veya öksürerek mukus dolu virüs bulaştırdığımızda ciltte ne kadar kalıyor diye bakılmış.

Bu süre 11 saate kadar uzadığını açıklandı. Virüsün ciltte kalması bu aşamada önemli. Örneğin, ben hastayım ve virüsü taşıyorum. Semptom göstermiyorum, ortalıkta dolaşıyorum ve maske de kullanmıyorum.

Elime öksürdüğümde veya hapşırdığımda elimde olan virüsü dokunduğum yüzeye iletebilirim. Ortak kullandığımız bir eşyaya veya yüzeye bu virüsü iletebilirim böyle. Bu 'karşımızdaki kişiye bulaştırırım' demek olmuyor.

Virüsü karşımızdaki kişiye bulaştırmak için o virüs yükünün yeteri kadar olması gerekiyor ve o yeteri kadar olan virüsü de kişi gözüne, ağzına, burnuna dokunarak alması gerekiyor."

5 KİŞİDEN 1'İ ELLERİNİ YIKAMAYA ÖZEN GÖSTERİYOR

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu, Kovid-19 influenza virüsüne göre kendi yapısını daha çok koruduğunu belirtti.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Taşkınoğlu, şunları söyledi:

"Herhangi bir yabancı ortamı elledikten sonra ellerimizi temizlememiz gerekiyor. Bu sadece Kovid-19 ile alakalı değil. Elimiz ile bulaştırdığımız virüs, bakteri ve parazit sayısı çok fazladır.

Ellerimizi sık yıkamamız gerekiyor. Tuvalete girerken, tuvaletten çıktıktan sonra, yemek yemeden önce ve sonra, herhangi ortak bir yüzeye dokunduktan sonra ellerimizi yıkamamız gerekiyor.

Çünkü biliyoruz ki, mikroorganizmalar yüzde 80 ellerimizle etrafımıza yaydığımız ve birbirimize bulaştırdığımız şeylerdir. El yıkaması Kovid-19'dan bağımsız olarak çok kıymetli bir şeydir.

Ne yazık ki, birçoğumuz herkesin ellerini yıkadığını zannediyor; sadece 5 kişiden 1'inin ellerini yıkamaya özen gösterdiği tespit edilmiş. Bunun salgın dolayısıyla biraz daha arttığını tahmin ediyorum.

Netice olarak yapılan bu çalışma bize şunu kanıtladı; SARS-CoV-2 dediğimiz Kovid-19 influenza virüsünden daha uzun süre cildimizde sağlam kalıyor."

GEREKSİZ EL DEZENFEKTE EDİLMEMELİ

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Dr. Taşkınoğlu, gereksiz yere el dezenfekte etmenin elin üzerinde olması gereken normal florayı bozabileceğini söyledi.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr Taşkınoğlu, ciltten bulaş olmadığını belirterek, "Bu virüsler cilt üzerinden bulaşmıyor. Cildimiz virüsün bulaştırmasını sağlamıyor.

Elimizi yanağımıza götürdüğümüz zaman bulaş olmaz. Asıl mesele elimizi ağzımıza, gözümüze, burnumuza dokunmamız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.