Yeni Salgın Tehlikesi! Koronavirüs İle Aynı Aileden..

Yeni Salgın Tehlikesi! Koronavirüs İle Aynı Aileden..

Tüm dünyanın koronavirüs ile mücadele ettiği şu zamanlarda korkutucu haber ABD’li araştırmacılardan geldi. Uzmanlar hayvanlardan insanlara geçen yeni bir salgın konusunda uyarıda bulundu.

Tüm dünya koronavirüsün etkisi altındayken, ABD’li araştırmacılar insanlara hayvanlardan geçen yeni bir virüs konusunda uyarıda bulundu. Araştırmacılar, 2016 yılından beri Çin’de domuzları enfekte eden ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara neden olan bir koronavirüs türünün insanlara bulaşabileceğini kanıtladı. İlk olarak yarasalardan insanlara geçen ‘SADS-CoV2’ isimli virüsün karaciğerde ve diğer organlarda çoğaldığı tespit edildi.

corona.jpg

Domuzlardan İnsanlara Yayılabilir

Araştırmacılar, 2016 yılından beri Çin’de domuzlar üzerinde çeşitli hastalıklara neden olan virüsün domuzlardan insanlara geçebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Solunum Organları, Karaciğer ve Bağırsakta Çoğalıyor

SADS-CoV2 adlı virüsün çıkış noktasının yarasalar olduğu ve hayvancılık endüstrisinden dolayı da domuzlara yayıldığı düşünülüyor. Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni virüsün koronavirüs gibi solunum yolu ile insanlara bulaşabileceğini tespit etti.

Yeni Tip Koronavirüsle Aynı Aileden

Tüm dünyayı kasıp kavuran SARS-CoV-2 ile SADS-CoV aynı aileden ancak fark türdeki virüsler. SARS-CoV2 ‘beta koronavirüs’ olarak isimlendirilirken, SADS-CoV ‘alfa koronavirüs’ olarak isimlendirilmektedir.

sakaryanin-koronavirus-tablosu.jpg

Alfa Koronavirüslerin Tehlikesi Önemsenmiyor

Araştırmacıların büyük çoğunluğu Kovid19-SARS ve MERS gibi beta koronavirüslerin yol açtığı salgın hastalıklarla ilgilenirken bu sırada alfa koronavirüsleri göz ardı ediyorlar. Bu açıklama epidemiyolog Ralph Baric’ten geldi. Alfa koronavirüslerin insan sağlığı açısından patlama göstermesi nedeniyle çok daha tehlikeli olduğunu belirtti.

Epidemiyolog Baric, araştırmacı arkadaşları ile virüsün domuzlardan insanlara bulaşma olasılığı üzerinde çeşitli araştırmalar yaptı. Araştırmanın sonunda bağırsak ve birincil akciğer hücreleri olmak üzere tüm insan hücrelerinin SADS-CoV virüsüne karşı duyarlı olduğu tespit edildi. Yeni ‘alfa koronavirüsün’ ‘beta koronavirüse’ göre insan akciğerlerinde daha kolay çoğalabildiği sonucuna da ulaşıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.