Uzmanlardan hastaneye BioNTech ve Sinovac aşı olmaya gidenlere hayati uyarı: Bunu yaparsanız aşı işe yaramayabilir

Uzmanlardan hastaneye BioNTech ve Sinovac aşı olmaya gidenlere hayati uyarı: Bunu yaparsanız aşı işe yaramayabilir

Türkiye genelinde korona virüs aşılamaları devam ederken, uzmanlardan aşı olacaklara hayati uyarı geldi. Uzmanlar, hastaneye aşı olmaya gidecek vatandaşların alkol kullanmaması uyarısında bulunuyor.

Korona virüs salgını dünya genelinde can kayıplarına neden olmaya devam ederken, bir yandan da aşılama çalışmaları devam ediyor. Türkiye'de de vatandaşlara sunulan tercih kapsamında BioNTech veya Sinovac aşısı uygulanabiliyor. Uzmanlardan da aşılama süreciyle ilgili art arda uyarılar geliyor. 

Habertürk'te yer alan habere göre Uzmanlar, aşının koruyuculuk düzeyi açısından aşı yaptırmadan 3 gün önce ve aşı yaptırdıktan 10 gün sonrasına kadar alkol tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. İngiltere'deki uzmanlar da, insanlara Covid-19 aşısı öncesinde ve sonrasında alkol içmekten kaçınmalarını tavsiye etti. 

Manchester Üniversitesi'nden İmmünolog Sheena Cruickshank, "Aşıya iyi bir yanıt almak için bağışıklık sisteminizin en üst düzeyde çalışması gerekir, bu nedenle aşılanmadan bir gece önce veya aşılandıktan kısa bir süre sonra içiyorsanız, bunun bir faydası olmayacaktır" dedi. 

Rusya'dan bir sağlık yetkilisi ise Sputnik V aşısını yaptıranlara iki ay boyunca alkolden uzak durmaları gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, Sputnik V aşısının geliştiricisi Mikrobiyolog Dr. Alexander Gintsburg, daha sonra bu tavsiyenin çok aşırı olduğunu söyledi. Resmi Sputnik V hesabından tweet atan Dr. Gintsburg, her enjeksiyondan sonra üç gün boyunca alkolden uzak durulmasını tavsiye etti. Gintsburg, bu kılavuzun tüm aşılar için geçerli olduğunu ekledi.

AŞI OLMADAN ÖNCE ALKOLDEN KAÇIN 

ABD'de, üç Covid-19 aşısından herhangi birinden önce veya sonra alkol içme konusunda resmi bir hükümet tavsiyesi olmamasına rağmen Moderna, Pfizer-BioNTech ve Johnson & Johnson aşıları üzerine yapılan araştırmalarda katılımcılardan alkolden kaçınmalarının istenmediği ve deney sonuçlarında da alkol içtikten sonra sorunları olan kişilerden bahsedilmediği belirtildi. Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson aşıları için FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)'in de aşılama kılavuzunda alkole herhangi bir atıfta bulunmadığı vurgulandı; alkolün Covid-19 aşısının etkinliğini etkilediğine veya istenmeyen sağlık etkilerine neden olduğuna dair kanıt bulunmamakla birlikte, doktorlar, aşı yapıldıktan hemen sonra alkol alınmaması tavsiyesinde bulundu.

New York Üniversitesi Langone Health'den Dr. Tania Elliott, aşının ağrı, kas ağrısı, halsizlik yan etkilerinin olabileceğini belirterek, "Alkolün yan etkileriyle birlikte kendinizi daha kötü hissetmenize neden olma riski taşıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.