Usta karikatürist Bedri Koraman bugünleri 36 yıl önce görüp çizdi.

Usta karikatürist Bedri Koraman bugünleri 36 yıl önce görüp çizdi.

Kanal İstanbul’un çevresindeki arazilerin Katarlılara satıldığının ortaya çıktığı bu dönemde ünlü karikatürist Bedri Koraman’ın 1985 yılında çizdiği İstanbul’daki yeşil arazilerin Suudilere verildiğinin hicvedildiği karikatür sosyal medyada gündem oldu.

2015 yılında hayatına kaybeden ünlü karikatürist Bedri Koraman’ın 1985 yılında çizdiği İstanbul karikatürü sosyal medyada gündem oldu.

SEVDA TEPESİ SUUDİ PRENSE VERİLMİŞTİ

 

1984 yılında Turgut Özal döneminde İstanbul Anadolu Hisarı’ndaki Sevda Tepesi’nin Suudi Veliaht Prens Abdullah Bin Abdülaziz’e 27 milyon dolar karşılığında satılmıştı. Özal imar sözü vermiş ancak beklenen izin bir türlü çıkmadı. Yıllar geçtikten sonra prens kral oldu hatta bir ara Sevda Tepesi’ni satışa da çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi satıştan tam 28 yıl sonra tepeyi turizm konaklama alanı olarak imara açtı ancak bu kararda 2014 yılında mahkeme tarafından iptal edilmişti.

36 YIL SONRA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Usta karikatürist Bedri Koraman’ın 1985 yılında işte bu olaya gönderme yaptığı meşhur karikatürü şimdilerde büyük tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesinin etrafındaki yeşil alanların Katarlılara satıldığının ortaya çıktığı bu dönemde sosyal medyada yine çokça paylaşılıyor.

İşte Bedri Koraman’ın o karikatürü:

210420211205275153064.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.