Umut Verici Haber Oxford Üniversitesi'nden Geldi

Umut Verici Haber Oxford Üniversitesi'nden Geldi

Kovid-19 virüsüne karşı aşı ve ilaç çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, sevindirici haber Oxford Üniversitesi'nden geldi.

İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca'nın Oxford Üniversitesiyle ortaklaşa olarak geliştirmiş olduğu Kovid-19 aşı adayı, virüse karşı en savunmasız grup olarak görülen yaşlılarda bağışıklık geliştirebileceğini söyledi.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ SAĞLADI

Aşı adayının, Kovid-19 salgınında en çok risk altında olan yaşlılarda güçlü bağışıklık tepkisi sağladığı söylendi.

Yaşlılarda koruyucu antikor ve T hücreleri üretimi daha çok artırdığı belirtilen aşı adayının, uzmanları, yaşlıların Kovid-19'u çok ağır geçirme ya da virüs sebebiyle ölme riskini azaltacağı konusunda cesaretlendirdiği söylendi.

BAĞIŞIKLIK VE YAŞ İLİŞKİSİ

Yaşın, Kovid-19 salgınında en büyük risk faktörlerinden biri olarak görüldüğü ve yaş daha çok ilerledikçe bağışıklık sistemide o kadar çok zayıflamış oluyor.

Aşının, korunmaya ihtiyaç duyan bu grup üzerinde etkili olup olmayacağı ise merak konusu

UMUT VERİCİ BİR İŞARET

Nottingham Üniversitesi'nden Viroloji Profesörü Jonathan Ball, laboratuvarda elde edilen bulgular, aşı 55 yaş üstü grupta bağışıklık sistemini daha çok güçlendirdiğini gösteriyorsa bunun umut verici olduğu değerlendirmesinde bulundu.

"Aşı adayının ciddi hastalığa karşı koruma sağlayıp sağlamadığının yalnızca 3. aşamadan itibaren bilinebileceği."

18-55 YAŞ GRUBUNDA GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK TEPKİLERİ OLUŞTURDU

Aşı adayı, 18 ile 55 yaşlarındaki sağlıklı yetişkinler grubunda "güçlü bağışıklık tepkileri" oluşturduğu ortaya çıkmıştı. Daha önceki bulgular, aşının, 56 gün boyunca antikor ve T hücresi ürettiğini göstermişti.

ASTRAZENECA'NIN KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINA DEVAM KARARI

AstraZeneca, Oxford Üniversitesi ile Kovid-19 virüse karşı yaptığı 2. faz aşı denemelerine eylül ayı başında, deneklerden birinde ortaya çıkan nörolojik sorun sebebiyle Amerika’da ara verilmişti.

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve insanlar üzerindeki muhtemel yan etkileri araştırılıyor.

İkinci aşamada, aşının bağışık tepkilerini uyandırmadaki etkinliği 100’ denek üzerinde test yapılıyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem binlerce denekle tekrarlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.