Türkiye'de İlk Yerli Aşı Uygulaması Bir Gönüllüye Yapıldı

Türkiye'de İlk Yerli Aşı Uygulaması Bir Gönüllüye Yapıldı

Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen Kovid-19 aşısı yerli ve milli üretim "ERUCOV-VAC" ilk doz bir gönüllüye uygulandı.

KOVID-19’a karşı yapılan aşı çalışmalarında Erciyes Üniversitesi’nde önemli aşamaya doğru gelindi.

Yerli ve milli olarak Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) KOVID-19’a karşı geliştirilen, Koçak Farma’da GMP şartlarında üretimi gerçekleşen ve Sağlık Bakanlığın tarafından desteklenen ERUCOV-VAC inaktif aşı adayı AR-GE çalışmaları tamamlandı.

ERUCOV-VAC inaktif aşı adayı etik kurul izni ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınan onaylardan sonra Erciyes Üniversitesi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) ilk doz gönüllüye uygulanıp Faz 1 çalışmalarına başlanmış oldu.

Erciyes Üniversitesi akademisyenleri tarafından KOVID-19’a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aşının ilk dozu, gönüllüye yapıldı.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çalış konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada ERAGEM tarafından KOVID-19’a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşısının periklinik çalışmalarının tamamlandığını belirtip Faz 1 çalışmaları önümüzdeki yıl ocak ayı başlarında bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Çalış, “Periklinik çalışmalarını tamamladığımız aday aşımızı bugün ilk gönüllümüze uyguladık. Aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız.

Faz 1 çalışması iki ay gibi sürecek. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayı başlarında bitirmeyi hedefliyoruz. Faz 1 çalışmaların başarılı olması durumunda üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi hedeflenmektedir.

Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah KOVID-19’a karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Çalış, ayrıca İKUM’un geliştirilen KOVID-19 aşılarını Faz 1 çalışmaların yapılabileceği Türkiye’de ender birkaç merkezden birisi olduğunu sözlerine ekledi.

Erciyes Üniversitesi tarafından KOVID-19’a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC inaktif aday aşısı 18-55 yaş arasında sağlıklı ve daha önce Kovid-19 hastalığını geçirmemiş toplam 44 gönüllüye uygulanacak.

Gönüllülere 3 hafta ara ile iki defa uygulanacak olan aday aşının Faz 1 çalışması 05 Ocak 2021 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

ERUCOV-VAC inaktif aday aşının Faz 1 çalışması başarıyla tamamlanması durumunda Ocak 2021 yılında Faz 2 çalışmalarına geçilmiş olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.