Türk Bilim Adamından Müjdeli Haberler Pandeminin Bitmesine Az Kaldı

Türk Bilim Adamından Müjdeli Haberler Pandeminin Bitmesine Az Kaldı

Almanya'da kurulan BioNTech şirketinde yapılan çalışmalarla Prof. Şahin, geliştirmiş oldukları 'BNT162b2' adlı aşı umut verici oldu.

Almanya'da yapılan çalışmada Prof. Şahin aşının 37 bin kişide denemesi gerçekleştirildi ve tümünün olumlu netice verdiğini paylaşırken 'pandemiyi sona erdirmemize çok az aldı.

Prof. Şahin, BioNTech’in Amerika ilaç şirketi Pfizer’in desteğiyle geliştirmiş olduğu BNT162b2 isimli aşının bütün deneme süreçlerin başarıyla sona erdiğini ve dağıtım için sadece gerekli iznin beklendiğini söyledi.

Avrupa’da ilaç izni yetkisine sahip Avrupa İlaç Ajansı EMA’dan yapılan açıklamada BNT162b2’in "Rolling Review" ismi verilen bir zamanla incelendiği ve klinik deneyde elde edilip, şimdiye kadar ajansa aktarılan tüm veriler olumlu olarak sonuç verdiği doğrulandı.

EMA, söz konusu maddeyle alakalı gelinen noktayı "cesaret verici" olarak nitelerken, ruhsat sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Prof. Şahin, Nisan ayından bu yana yapmış oldukları çalışmalarla geliştirdikleri BNT162b2 aşısını toplam 37 bin kişide denediklerini, tüm klinik denemelerden olumlu olarak sonuç alındığını ve "hedef çizgisine çok yaklaşıldı."

turk-bilim-adamindan-mujdeli-haberler-pandeminin-bitmesine-az-kaldi.jpg

Denekler antikor geliştirdi

Aşının başarı oranı ise, güvenilirliğini ve enfeksiyona karşı koruyucu özelliğini "mükemmel" olarak niteleyen Şahin, deneklerin antikor geliştirdiklerini ve bağışıklık kazandıklarını söyledi.

Alınan neticelerden sonra aşının hazır olduğunu, seri üretime geçtiklerini ve iznin çıkması durumunda derhal dağıtıma geçebileceklerini söyleyen Şahin, "Pandemiyi sona erdirmemize çok az kaldı."

200 milyon doz aşı satışı ön anlaşmada

Avrupa Birliği Komisyonu bundan kısa bir zaman önce Mainz kentinde BioNTech ve ortağı Pfizer’le yıl sonuna kadar en az 200 milyon doz aşı satın alınması konusunda ön anlaşmaya varıldığını, üretimin hızına göre bu sayı 300 milyona çıkabileceğini açıklamıştı.

Aşının 27 Avrupa Birliği ülkesine paylaşım ve dağıtımının komisyon tarafından organize yapılacağı da haber verilmişti.

Şirket kaynakları da aşının üretimine geçilmesi durumunda, 2021 yılında bir milyar 300 bin doz aşı üretimi hedeflediklerini söyledi.

Almanya ve dünyada Kovid-19'a karşı aşı konusunda umut haline gelen Prof. Şahin'in 2008’yılında eşi Dr. Özlem Türeci’yle kurduğu BioNTech şirketinin borsa değeri son olumlu gelişmelerle birlikte 15 milyar Euro oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.