Son dakika! Taşeron işçilere yeni haklar!

Son dakika! Taşeron işçilere yeni haklar!

Taşeronlara verilmekte olan haklar ile ilgili yoğun bir mesai harcayan hükümet yetkilileri konu ile ilgili yeni bir çalışmayı kamuoyuna sunmaya hazırlanıyor. Yeni bir ödemenin yapılmasının yolunu açan yeni düzenleme ile birlikte taşeronları

Taşeronlara verilmekte olan haklar ile ilgili yoğun bir mesai harcayan hükümet yetkilileri konu ile ilgili yeni bir çalışmayı kamuoyuna sunmaya hazırlanıyor. Yeni bir ödemenin yapılmasının yolunu açan yeni düzenleme ile birlikte taşeronları sevindirecek bir durum oluşmaya başlıyor.

4D işçileri ile ilgili mali haklarda bütünüyle bir değişim değişiklik içerisinde bulunuyor. Yapılacak maaş çalışması önceki çalışmalara ek olarak yapılması planlanıyor. Böylece önceki haklarında olumsuz anlamda bir değişiklik olmayacak olan taşeronlar daha iyi haklar ile bu dönemden sonra çalışmaya devam edecekler.

Tediye ikramiye olarak bilinen ikramiyenin çalışanların maaşlarına ek olarak ekleneceği ve bu noktada çalışanların eski maaşlarından daha yüksek bir maaş alacaklarından söz ediliyor. Yapılacak olan düzenleme 4D işçiler ile beraber genel anlamda olacağı gibi ayrıca tek sefere mahsus olarak bir takım ödemelerin yapılacağı da belirtilenler arasında.

Her çalışanların yakından bildiği TİS kapsamı ile birlikte yürütülecek. 900 bin taşeron işçiyi ilgilendiren bu durum yakın bir şekilde takip ediliyor. 31 ekim tarihinde yapılacak olan görüşmenin şimdiye kadar yapılan görüşmeler arasında en ciddi ve hassas görüşme olacağı belirtiliyor. Bu görüşmeler ile birlikte sürpriz anlamda yeni bir dönemin de başlayacağı belirtilenler arasında.

Yeni mali hakların belirlenmesine gidildi

Taşeron işçiler adına düzenlenecek olan 2020 TİS görüşmeleri akabinde ilk maaş zam hakları çalışanlara verilecek. Yeni dönemin başlaması ile birlikte beraber basın içerisinde oldukça fazla sayıda iddialar bulunuyor olsa bile en güçlü olan pozisyon olarak şu an yüzde on beş olarak bilinmekte olan oran gibi görünüyor.

Bunların da akabinde taşeronlar adına görüşülecek olan yüzde on veya da on yedi buçuk aralığında zam pozisyonları da ön görülenler arasında bulunuyor. Taşeron işçi aylıkları üzerinde eklenecek zam belirlenmesinin ardından tediye ikramiyeleri olarak bilinmekte olan uzun zamandır beklenen zam oranlarına göre tespit edilmesi uygun görülüyor.

Yüzde ondan daha yüksek bir zam seviyesi ile yapılacak olan ödemesinin akabinde önemli bir seviyede artış beklenecek. Bunların da akabinde taşeron işçiler ile alakalı olarak teklif edilecek olan okulların açıklaması ile birlikte düşünülen eğitim yardımları ile birlikte ayrıca e evlilik aşamasında bulunanlar için düğün yardımı vatandaşların dikkatini çekiyor.

Bunların yanı sıra dini bayramlar olarak bilinmekte olan ramazan bayramı ve kurban bayramı ikramiyelerinin de ödemeleri de yapılması planlanıyor. Yapılan ödemeler noktasında ise rakamların baştan sona kadar farklılaşması ve yükselmesi de kuvvetli olan olasılıklar arasında bulunuyor. Tüm taşeron olarak çalışmakta olan vatandaşlar da son durum ile alakalı olarak ne olacak diye ciddi bir şekilde araştırmalarına büyük bir hızla devam ediyor.

Yakın bir zamana kadar devlet kadrosu içerisine dahil edilen taşeron işçilerin gün geçtikçe durumlarının netleşmesi maaş durumlarının düzelmesi ve tayin haklarının ve ayrıca özlük durumlarının belirlenmesi ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. Böylece derin bir süreçten geçen çalışanlar ilk olmaları sebebiyle bu gelişmeleri yakından takip etmek ve haklarını aramak durumunda kalıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.