Sağlık Bakanı Koca Koronavirüs Salgınına İlişkin Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Koca Koronavirüs Salgınına İlişkin Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Koca Kovid-19 virüsüne dair önemli açıklamalarda bulundu.

Salgınla mücadelede problemi yerinde ele almak bölgede ek tedbirleri uygulamaya koymak. Hastanelerin ve çalışanlarımızın hakkında bilgi sahibi olmak ve ayrıca hastalarımızla doğrudan görüşmektir.

Şehirlerimizde halen yatırımları devam eden sağlık yatırımlarını kontrol etmektir. Size şehir şehir yaptığımız ziyaretin üç sebebini saydım. Bunlara döndüncüsünü ilave yapmak istiyorum.

Salgına karşı alınması elzem tedbirleri buralara bizzat gelerek size hatırlatmadır. Önemli sebeplerden biri de maske, mesafe, temizlik kuralının yaygınlaşmasıdır.

LÜTFEN SÖZLERİMİ DİKKAT EDEREK DİNLEYİN

Lütfen sözlerimi sadece sayılara, oranlara dikkat ederek değil tekrarlanmasında çok büyük faydalar olan tedbirlere dikkat ederek dinleyin.

Yaza göre riskli olan sonbahar aylarına girdik. Önümüz kış. Zamanımızın büyük kısmı kapalı yerlerde geçecek, virüsün yayılım imkanı daha çok genişleyecek.

Kovid-19 virüsü  grip üzerinden yayılırsa salgınla baş etmek daha çok zorlaşır. Sizden ricam ilk günlerdeki titizliğe dönmenizdir. Salgın geçen yıl Aralık ayında başlamıştı.

Dünyanın her köşesini etkilediği için nerede başladığının artık önemi yok. Eldeki bilgilere göre virüs en az 39 milyon kişiye bulaştı.

En başta bu sayı sadece 1'di. Kovid-19 virüsü dünyaya o 1 bir kişiden yayıldı. Ve o 1 sayısı 39 milyona ulaştı.

TEDBİRLERİN EN ÖNEMLİSİ

Bulaşma riski açısından baktığınızda bütün dünyada aktif vaka sayısı geçmiş aylara göre kat ve kat daha fazladır. Halen dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyon üzerindedir.

Her şeyden önce virüsün nasıl bulaştığı ve alınması gereken önlemleri, hayatımızı onunla baş ederek nasıl sürdüreceğimizi çok iyi biliyoruz.

Radikal çözüme malesef zaman var. Bu zaman boyunca virüse geçit vermemeliyiz. Kovid-19 kişiden kişiye solunum yoluyla geçmektedir. Maske vazgeçilmez bir tedbir hatta tedbirlerin en önemlisidir.

KORUYUCULUK ORANI YÜZDE 90'A KADAR ÇIKTI

Bilim adamlarımız maskenin koruyuculuk özelliği yüzde 90'a kadar çıktığını söylemektedir. Bugünden itibaren tavizlerin riski çok fazla artmaktadır. Lütfen evinizin dışındaki kapalı ortamlarda maske takmayı ihmal etmeyin.

Aile ziyaretlerini erteleyin. Sizin için rehber olan HES uygulamasından mutlaka yararlanın. Bazı bölgelerde HES'e ilgi maalesef düşük.

Erzurum ve çevresinin insanı için söylüyorum, HES'i kullanmak sizin için kıtlama çayı içmek gibi olmalıdır.

İŞYERLERİ ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ORTAMLAR

İşyerleri çok dikkat edilmesi gereken ortamlardır. Herkes diğerinden taşıyıcı imiş gibi korunmalı ve günlük hayat buna göre düzene konulmalıdır. Sosyal mesafe virüse karşı ikinci tedbirdir.

Sonbahar ve kış aylarında sosyal mesafenin önemi daha çok arttı. Mesafe ne kadar azalırsa virüs solunum yolu vasıtasıyla o kadar kolay bulaşmaktadır. Çünkü solunum yoluyla havaya damlacıklar çıkmakta ve solunum yoluyla geçmektedir.

El temizliği üçüncü tedbirimizdir. Bu konuda alışkanlığın ötesinde titizlik göstermeliyiz. Bu üç tedbire uymak, bizim filyasyon ekibi, günlük test, yatak kapasitesinden daha önemlidir. Bunlara ihtiyacımız tedbirlere uyulup uyulmadına bağlı olarak değişmektedir.

AVRUPA'DA CİDDİ ÖNLEMLER ALINMAZSA ÖLÜM ORANLARI 5 KAT ARTABİLİR

Bilim aşı konusunda önemli gelişmeler gösteriyor. Fakat bilinen o ki, aşı bulunana kadar dünyayı zor günler bekliyor.

Avrupa'da ciddi önlemler alınmazsa Nisan ayına kadar ölüm oranları 5 kart artabileceği söylendi. Kovid 19 bölgedeki ölüm nedenleri arasında 5. sırada.

FRANSA, İSPANYA, HOLLANDA'DA YENİ TEDBİRLER ALINDI

Dünya Sağlık Örgütü'nün endişesi boşuna değil. Fransa'da 8 kentte gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi, İspanya'da ve Hollanda'da bazı eğlence yerleri kapatıldı. Almanya'da katı tedbirler tekrar konuşulmaya başlandı.

İTALYA'DA EN YÜKSEK RAKAMLARA ULAŞILDI

Fransa'da vaka sayısı dün 30 bindi, İspanya'da 35 bini geçti. İtalya'da salgının başından beri en yüksek rakamlara ulaşıldı.

Belçika'da yoğun bakım ünitelerinde bu seyirle Kasım ayı ortasında dolacağı belirtiliyor. İngiltere'de bazı yasaklara gidildi. Avrupa'da bu tablo ikinci dalga olarak nitelendirilmektedir.

Salgın dünyanın bir yerinde yükselişe geçtiği zaman bunu diğer bölgeler izliyor. Sizlerle bazı endişelerimi açıkça paylaşmış, 1 milyon 100 bini geçeb sağlık çalışanımızla her zamankinden daha çok çaba içine girdiğimizi belirtmiştim.

1 ay öncesine göre yayılımın önünü kestik. Fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi illerde de göstermeliyiz. Buralardaki artık elbette tüm Türkiye için risktir.

BİZE YARDIMCI OLUN

Salgının önü yeni bulaşmalar önlenerek geçilir. Bize yardımcı olun, virüsün size bulaşmasına izin vermeyin.

Başkalarını da kendinizi korur gibi koruyun. Tedbirlere uymayan, salgında yurttaş olarak sorumsuz davranan kişilere karşı gerekli mekanizmalar var. İçişleri Bakanlığımız büyük çaba gösteriyor maske ve mesafeye uyulması için.

Düğün, nikah gibi törenler kuralına uygun yapılması için takip ediliyor. Bu denetimlere sizin çevrenizde yaptığınız nazik uyarıları da eklemek istiyorum.

Erzurum Şehir Hastanemizde sağlık mesleğine mensup arkadaşlarımızla hasbıhal ettik. Gözlemlerini benimle paylaştılar.

Çocuk servisinde yatan hastalarımızı ziyaret ettim. Burada da şehir hastanemiz gurur verici kaliteye sahiptir.

ERZURUM'DA SON DURUM

Erzurum'da vaka ve poliklinik sayılarında 1 ay öncesine göre yüzde 60 düşüş görüyoruz. Vakalarımız üçte bire indi. Yoğun bakım oranı yüzde 42, solunum cihazı oranı yüzde 27.

Erzurum'da 60 yaş üstü vatandaşlarımız nüfus oranı yüzde 12. Aynı yaşta Kovid-19'a yakalanların oranı yüzde 24. Bu oranlar büyüklerimizi koruyamadığımızı, onları risk altında bıraktığımızın göstergesi. Bu rakamlar bölgedeki tüm hemşehrilerimize büyüklerimizi daha iyi korumamız gerektiğini söylüyor.

AĞRI'DA SON DURUM

Ağrı'da vaka sayılarında yüzde 75 oranda, Bingöl'de yarı yarıya düşüşlerimiz mevcut. Bingöl'de yatak doluluk oranımız yüzde 27. Ardahan'da son dönemde geç en aya göre yarı yarıya azalma yaşandı.

Son iki günde az da olsa artış görüyoruz. Ardahan'da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım ise yüzde 73.

ERZİNCAN'DA SON DURUM

Erzincan'da vaka sayımız yüzde 65 oranda düştü. Yatak doluluk oranı yüzde 47, yoğun bakım yüzde 63. Iğdır'da vaka saysında yarı yarıya düşüşten söz ediyoruz. Kars'ta yüzde 25, Tunceli'de yüzde 40 azalma görüyoruz.  

TUNCELİ'DE SON DURUM

Tunceli'de yatak doluluk yüzde 25'dir. Bugün değerlendirmelerini yaptığımız illerin tümünde vaka sayılarında azalma olduğunu rehavete kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini söylemek istiyorum.

Bugün değerlendirmelerini yaptığımız 8 ilimizdeki sağlık tesislerine yönelik yatırım planlarımızı özetlemek istiyorum.

Şehir hastanelerimizin sağlık hizmetlerine yaptığı katkı vatandaşımız açısından takdire mazhar olmuştur. 1570 yataklı Erzurum Şehir Hastanemizi tamamlayarak salgın başladığı dönemde hizmete aldık.

ARTIŞ OLAN İLLER

1 ay önce Türkiye genelinde yayılımcı bir durum vardı. 1 ay öncesine göre yayılımın önünü kestik. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Denizli ve Kahramanmaraş'taki artış elbette ki bir risktir. Tedbirlere uymayan ve sorumsuz olarak davrananlara karşı denetim mekanizmaları var.

FİLYASYON EKİPLERİ ARTTI

Erzurum'da son 1 ayda filyasyon ekip sayısı 248'e çıkardık. Ağrı'da bu sayı 70. Ardahan'da 40. Bingöl'de 63 filyasyon ekibimizi sahada görev yapıyor. Erzincan'da 60, Iğdır'da 30, Kars'a 72, Tunceli'de ise filyasyon ekibimizin sayısı 40.

1,500 yataklı Erzurum Şehir Hastanemizi tamamlayıp salgın başladığı dönemde hizmete aldık. Şehir hastanemizin salgın döneminde bölgemize çok büyük katkılar sağladığını gördük. Ağrı'da fizik tedavi hastanesi inşası devam ediyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM KONUSU

Kademelendirmenin nasıl yapılması gerektiği, hangi sınıfların nasıl açılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu'nun bir değerlendirmesi olacak, sanırım önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde.

YERLİ AŞI VE AŞI ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

Dünyada faz 3 aşamasına gelmiş 6 aşı var. Bu aşılardan 2 tanesi gönüllü insanımıza yapılmasına başlandı. Biri Pfeizer'in, öbürü Çin aşısı, bir de Rusya'da faz 3 aşamasına gelen aşı var.

Bununla alakalı faz 3 aşısı Türkiye'de yapmak istediklerini, dosyada tam tamamlanmadığını gördüğümüz için, tamamlanırsa önümüzdeki haftalar başlanabileceğini söylemek istiyorum.

Aşıların bölgesel ve insandan insana farklı etki gösterebileceği, bizim insanımızda aşının gösterdiği etkiyi görmek istediğimiz şartıyla izin verildi. En geç 1-1.5 ay içerisinde bu aşıların sonuçlarını bilebilmiş olacağız.

Bu firmalarla yakın iş birliği içerisindeyiz. Koruyuculuğunu, bağışıklık durumunu görmüş ve tatmin olmuş olursak bu aşıları da temin ederek kullandırmayı düşünüyoruz.

Bu yıl şu an faz 3 çalışması yapılan aşılardan eğer vatandaşımıza uygulananlardan bağışıklığı olumlu sonuçlanan olursa bu yıl içerisinde vatandaşımıza uygulama imkanımız olabilir. Muhtemelen aralık ayı olabilir.

Öne çıkan başarılı olan çalışmaların önünü hızla açarak üretim safhasına getirmek istiyoruz. Bu aşılardan 4 tanesi mesafe almış durumda, 2 tanesi hayvan çalışması bitmiş durumda.

Bir tanesinin de inaktif dediğimiz aşının da dolumu bitmiş oldu, yani üretimi ve dolumu da tamamlandı. Steril de çalışmaları uygulama öncesi steril olduğundan emin olmak gerekiyor.

Dolayısıyla o safhadan geçmiş olması gerekiyor, 2 hafta gerekiyor. Bu arada gönüllülerin izolasyonu sağlanacak. Bu bittikten sonra gönüllülere uygulaması yapılmış, yani faz 1 çalışması başlamış olacak.

Vatandaşımıza bilgilendirmediğimiz hiçbir şeyi Dünya Sağlık Örgütü'ne bilgilendirmeyiz. Vatandaşımıza bilgilendirdiğimizde  Dünya Sağlık Örgütü'ne bildiririz.

Saha çalışmaları 153 bin kişiye uygulanmıştı ve onun neticelerini vatandaşımızla da paylaşmıştık. Bağışıklık haritasını çıkarmak için yapılan hem taşıyıcılık oranı hem de antikor düzeyi, koruyuculuk oranını tespit edilmek üzere yapılan bir çalışmaydı.

Taşıyıcılık on binde yirmi altıydı, bağışıklık on binde seksen ikiydi. Biz bunu ayın 15'inden başlıyoruz demiştim. Bunu Türkiye İstatistik Kurumu'ile  birlikte yapıyoruz.

İl bazında bu dağılımı net bilmek istiyoruz. %95 oranda güvenilirliği olan bir saha taramasından bahsediyoruz. Bunu 1-1.5 ay arayla devamlı yapmaktan yanayız.

Bu haneler tespit edildi ve önümüzdeki hafta itibarıyla bu başlamış olacak. 1 hafta 10 gün içerisinde tamamlanır. Onu da vatandaşımızla paylaşacağız, Dünya Sağlık Örgütü'ne bildireceğiz.

Kesitsel çalışmaları da temmuz ayından beri, semptomu olmayan kişilere, hava alanlarında, OSB ve benzeri yerlerde, açılan okullarda, daha sonra gerekirse üniversitelerde olmak üzere yaygınlaştırmak istiyoruz.

490 bin testin 1200'ün üzerinde pozitif vaka

Hava alanlarında yapılan çalışmalarla alakalı 490 bin yapılmış olan testin 1200'ün üzerinde pozitif vakamız olduğunu söylemiştim. OSB'lerde, cezaevlerinde, sporcularda yapılan testleri de vatandaşımızla paylaşıyor olacağız.

Dünya Sağlık Örgütü'ne bildireceğiz. Bu çalışmalardan elde edilen pozitif vakalarla alakalı, yani bulgusu olmayan ama taşıyıcı olan kişileri de sahada boş bırakmıyoruz.

Yanlış bir kanaat oluşuyor. Biz pozitif bulduğumuz, semptomu olmayan bütün vatandaşlarımızı izole ediyoruz. Ayrıca temaslılarını, yani filyasyonu da yapıyoruz.

Temaslılarını da izole yaparak 14 gün boyunca takip ediyoruz. Her gün çağrı sistemiyle de bu kişileri arıyoruz.

Çünkü salgında sizin semptomu olmasa bile taşıyıcı olan herkesin bulaştırıcılığını önlememiz gerekiyor. Gerekirse hekim gönderiyoruz bu kişilere. Böyle davranmamış olsak netice alma şansımız hiç olmaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.