Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Salgına İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Salgına İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantı sonrasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, "Son duruma baktığımızda İstanbul'da son 1 ay içinde yaşanan artış ortalama yüzde 50 oranda. Ankara'da son 1 ayda azalma yüzde 60 kadar oldu.

Son üç günde bu azalıştan sonra yüzde 4 gibi bir artışı görüldü. Yatışlarda bir değişiklik olmadığını görmüş oluyoruz.

Bu azalışla birlikte artışın önümüzdeki günlerde daha yakın tedbirlere uyarak azalmasını sağlamalıyız."

Sağlık Bakanı Koca yapmış olduğu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: İzmir de son 1 ay içinde yüzde 50 azalış.

Genel seyrin İzmir'de iyi olduğunu orada son günlerde kısmi artışla tedbirlerin yoğun şekilde hassasiyetle devrede olması gerektiğini görmüş oluyoruz.

Kocaeli'de yüzde 30, Denizli'de yüzde 35, Kahramanmaraş yüzde 40 artış olduğunu son aya göre görmüş oluyoruz.

AŞI AÇIKLAMASI

Bilim imkan ve adanma işidir ifadelerini kullanan Sağlık Bakanı Koca, "Aşı çalışmaları Sağlık Bakanlığımızın himayesi ele alındı. Bulaşıcı hastalıkların geçmişine bakıldığında aşıların kolay bulunmadığı görülür.

Bilimsel bilginin üzerine o tarihlere göre kat kat bilgi eklenmiş, teknolojisi mukayese edilmeyecek derecede ilerlemiştir. İşin doğasında bir zorluk olduğu da bilinmektedir.

Salgının başlangıcında aşı için öngörülen zaman 12-18 aydır. Salgın 1 senesini doldurmaya yaklaşırken gerçekten önemli gelişmeler ortaya kondu.

Çin, Rusya, İngiltere ve bazı ülkeler insan üzerinde deneye geçtiklerini bildirdiler. Bunların hiçbiri satın almak istediğinizde her şeyiyle sonuçlanmış bir aşı taahhüdünde bulunamamaktadırlar."

Aşı konusunda dünyanın umutlu olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Koca tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini söylerken açıklamasının devamında şunları söyledi:

Aşı konusunda dünyadaki durum budur, umut çok yüksek olmakla birlikte temkini ve tedbiri elden bırakmamak mümkündür. Dünyada zeka ülkelere göre dağıtılmıyor. Bilim imkan ve adanma işidir.

Türkiye aşının gerektirdiği tüm teknolojik imkanları bilim insanlarına sunmuş durumdadır. Bilim insanlarımız da bu konuyu hayatların temel meselesi haline getirmiştir.

Sizlerden bilim insanlarımıza inanmanızı, önerdikleri tedbirlere, maske, mesafe ve temizlik kuralına uymamızı, sağduyu içinde yılgınlık göstermeden devam ettirmenizi istirham ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.