Prof. Dr. Levent Kurnaz Türkiye'yi bekleyen felaketi açıkladı. İnsanlar sıcaktan ölmeye başlayacak

Prof. Dr. Levent Kurnaz Türkiye'yi bekleyen felaketi açıkladı. İnsanlar sıcaktan ölmeye başlayacak

Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye'yi 205 yılında bekleyen büyük tehlikeli açıkladı.

Webtekno'da yer alan habere göre, tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın sonuçları birçok ülke için felaketi beraberinde getirecek. Uzmanlar 30-40 yıl içinde sıcaklıkların artış göstereceğini ifade ederken Prof. Dr. Levent Kurnaz'dan gündemi sarsacak bir iddia geldi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevli İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’yi yakın zamanda bekleyen felaketi gözler önüne sererek nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu son derece açık bir dille anlattı.

"2050 YILINDA SICAKLIKLARI İNSANLARI ÖLDÜRECEK"

Kurnaz, yapmış olduğu açıklamada 2050 yılında Türkiye’yi kavurucu sıcakların beklediğini, herhangi bir önlem alınmazsa insanların 45 dereceyi bulan sıcaklık yüzünden ölmeye başlayacağını iddia etti. Olması en muhtemel senaryonun içerisinde aynı zamanda Çukurova’nın tamamen kuruyup bölgede tarımın sonlanacağı, Konya’da sulamaları tarımın ve Malatya ve Sivas gibi illerde de kayısı hasadının biteceği yer aldı.

Kurnaz’ın yaptığı açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

“Sıcaklıklar ortalama 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul’da en yüksek sıcaklık 45 dereceye çıkacak. Hastaneler hazır mı? Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığa ‘ıslak termometre 35 derece’ deniyor. Islak termometre 35 olursa hava sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz; bu kadar basit.”

Çizilen senaryoda ayrıca tarım ve olası su sıkıntıları hakkında detaylar da yer aldı. Kurnaz, Malatya, Sivas ve Çukurova gibi bölgelerde tarımın nasıl sonlanacağını şu ifadelerle anlattı; "30 senede nerede kuraklık olacak? Çukurova’da. Yani Çukurova’da tarım yapamayacağız. Ege’nin batısında korkunç kuraklık olacak.

Sivas’ta, Malatya’da kuraklık olacak. Kayısı yok. Hazır mıyız buna? Bir de orta göbeğinde yaşadığımız hastalıklar var. İki sene önce İstanbul’da 4 Batı Nil virüsü vakası görüldü. Konya Ovası’nda en az 90 bin tane su kuyusu var ve devlet bunlardan 25 bininden ne kadar su çekildiğini biliyor. Konya Ovası Projesi Başkanı iki hafta önce diyor ki: ‘Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.’ Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası’nda sulamalı tarım yapamazsınız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.