Prof. Dr. Bengi Başer'den eyvah dedirtecek açıklama. Korona salgınında kartopu etkisi geliyor

Prof. Dr. Bengi Başer'den eyvah dedirtecek açıklama. Korona salgınında kartopu etkisi geliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve son günlerde mutasyona uğrayan korona virüsü ile ilgili Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, aktif hasta sayısı ile ilaca dirençli ağır hastaların arttığını belirtti.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, yeni tip korona virüsünün mutasyona uğraması ile birlikte salgının seyrini değiştirecek faktörler de yaşanıyor.

"KORKUMUZ HASTA SAYISININ 7.5 KATINA ULAŞMASI"

Son dönemde korona virüs aktif hasta sayısı ile ilaca dirençli ağır hastaların arttığını belirten ve kartopu etkisi kavramına dikkat çeken Prof. Dr. Bengi Başer, "Korkumuz 1 ay içinde hasta sayısının 7.5 katına ulaşabileceği, yani kartopu etkisi" ifadesini kullandı.

"MUTASYON ÇOK DİKKATLİ İZLENMELİ"

Mutasyonun ortaya çıkmasının ardından bulaşıcılığın yüzde 60'a çıkmasına değinen Başer, "Bu nedenle biliyorsunuz çok katı kapanmalar yapılıyor ve hızlı aşılanmaya gidiliyor. Almanya örneğinde olduğu gibi. Çünkü mutasyona uğramış virüsle ilgili bir kartopu etkisinden bahsediliyor. Eğer önlem alınmaz ve salgın üreme hızı 0.7’lerin altına indirilmezse çok hızla bir vaka artışına gebe kalınabilir. Onun için mutasyon çok dikkatle izlenmeli" diye konuştu.

"SALGINDA HIZLI AŞILAMAYA GİDİLMELİ"

Salgında hızlı aşılamaya gidilmesi gerektiğini belirten Başer, "Aksi takdirde işin daha kontrolden çıkması kaçınılmazdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi salgın yayılım hızı 0.7’nin üzerinde ise çok hızlı kapanın ve çok hızlı aşılamaya gidin. İsrail bunu çok yoğun bir şekilde yapılıyor. Kapanma yapıldı ve toplumun yüzde 80’i bir-bir buçuk ay gibi bir sürede aşılayarak marta kadar biz ölümlerin önüne geçeceğiz gibi bir matematik modelleme iddiaları var. Dünyada en hızlı aşılayan bir ülke ve çok iyi takip etmek gerekiyor. En iyi takip edilebilecek İsrail’dir, kötü örneği aday olarak İngiltere’dir. Bu ikisini de çok iyi takip etmek gerekir" dedi.

"İYİLEŞEN SAYISI DAHA DÜŞÜK"

Prof. Başer, "Google hareketlilik raporu yılbaşı öncesi ve sırasında bir hareketlilik olduğunu göstermiş. 4 Ocak sonrası vakaların artışında bunun etkisi olabilir. Bunu da izlemek gerekiyor. Aşılamada çok geç kaldık. Aktif vakalar özellikle 4 Ocak sonrası arttı. 0.85’lere inen salgın üreme hızı yükseldi, yaklaşık 1 seviyesine kadar geldi. Aktif vakalar artmaya başladı, iyileşenlerin sayısı da daha düşük" şeklinde konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.