O Site Tekrar Açılıyor! Ofis Açıp Vergi Ödemeyi Kabul Etti

O Site Tekrar Açılıyor! Ofis Açıp Vergi Ödemeyi Kabul Etti

İnternette aktif olarak faaliyet içerisinde olan sitelere yönelik yasalaşan düzenlemeyle birlikte Türkiye'de ofisi olmayan diğer ülkelerde yerine getirmiş olduğu yükümlülükleri Türkiye'de yerine getirmediği için yasaklanan site yayın hayatına giriyor.

Türkiye'de internet devleri için çıkarılan yasalar meyvelerini tek tek vermeye başladı. Dün İsveç merkezli Spotify'ın yayın lisansı alacağını açıklamasından sonra bir haber daha geldi.

Hollanda merkezli dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi olan Booking.com'un da Türkiye'de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul etti.

Ofis açmak için çalışmalarınıa hız veren şirketin, Türkiye'de elde etmiş olduğu cirodan yüzde 7.5 vergi vereceği belirtiliyor. İlgili adımların atılmasından sonra Booking'e erişim engelin kaldırılması bekleniyor.

ERİŞİM ENGELİ VARDI

Türkiye'de vergi ödemediği ve haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle Booking.com'a 2017'yılında erişim engeli getirilmişti.

Siteye Türkiye'den giren tatilciler, otelleri sitede görüntüleyemiyordu. Yurt dışından girişlerde otellerin görüntülenmesine bir sıkıntı yaşanmıyordu.

Aynı şekilde, Türkiye'den Booking.com'a girenler yurt dışındaki otellere de erişebiliyordu.

Şirketin Türkiye'de ofis açması ve rekabet dengesini korumak için vergi ödemeyi kabul etmesinden sonra erişim engelin kaldırılacağı belirtiliyor.

TÜRKİYE'DE OFİS AÇACAK

Booking.com'un Hollanda merkezindeki yetkililerinin Türkiye'de Turizm, Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile görüşmeler devam ettiği öğrenildi.

Türkiye'de ofis açması ve vergi ödemesi durumunda faaliyetlerine devam edebileceği söylenen Booking.com'un bu yönde çalışmalarına hız verdi.

Şirket önümüzdeki günlerde ofis açacağı belirtilirken, cirodan yüzde 7.5 vergi ödemeyi kabul etti

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) siteyle alakalı dava açmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi sitenin faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti. Site avukatları karara itiraz etmişti.

o-site-tekrar-aciliyor-ofis-acip-vergi-odemeyi-kabul-ettiler.jpg

500 BİN TL TEMİNAT KARŞILIĞINDA TEDBİR KARARI KALDIRILDI

Mahkemenin kararında, "Davalı site haksız rekabete yol açan reklamlara yer vermiştir. 'booking.com' olarak en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi kurmayı amaçlıyoruz', 'En düşük fiyatlar', 'Booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı ya da kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir' vb. şekilde haksız rekabete yol açan reklamların siteden ve tüm online uygulamalardan kaldırılmasına karar verilmiştir.

500 bin lira teminatın yatırılması durumunda daha önce verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılarak faaliyetlerine devam etmesine karar verildi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.