O Modeller Avrupa Yerine Türkiye'de Üretilecek

O Modeller Avrupa Yerine Türkiye'de Üretilecek

Dünya devi otomotiv şirketlerinden Volkswagen, otobüs ve kamyon üretimi yapan firması MAN'ın Avrupa'da olan tesislerini tamamen kapatıp Türkiye'ye getirme kararı aldı.

Avusturya'nın Steyr ve Almanya'nın Münih kentlerinde bulunan fabrikaların tek tek kapatılması kararından sonra kentlerde eylemler yapıldı. Şehirlerde yürüyüşler yapılıyor, mahalli siyasetçiler bu protestoları destekliyor.

Almanya'da 7.000 kişi, Avusturya'da MAN fabrikasında 2.300 kişinin tamamen işsiz kalması bekleniyor.

Gösterileri yapanlar arasında Türk gruplar var. Bazı Türkler ise fabrikanın taşınmasıyla alakalı Türkiye'ye dönüş yapmayı düşünüyorlar.

GURBETÇİLER GERİ DÖNECEK

Yaşanan durumlar ilginç sosyolojik vakaları beraberinde getirmekte. Yıllar önce Almanya'ya bu fabrikalarda çalışmak için giden Türkler fabrikanın taşınma planıyla geri dönüş için hazırlık yapmayı planlıyor.

Şirketin insan kaynakları birimleri bu plana tam destek veriyor. Yetişmiş iş gücünü kaybetmek istemeyen firma, yeni tesiste kendileriyle Türkiye'de çalışacaklara özel imkânlar vaat ediyor.

TÜRKİYE KAMYON VE OTOBÜS ÜRETİMİNDE ÜSTÜN BAŞARILI

TAYSAD Başkanı Kanca, tartışmalarla alakalı Volkswagen AG'nin bir açıklama yapmadığını belirtip şöyle konuştu:

Medyaya yansıyan bazı açıklamalardan anlıyoruz ki, Münih ve Steyr'de bulunan fabrikaların kapatılması sonrasında, bu tesisler muhtemelen Polonya ve Türkiye'ye taşınacak. Polonya'nın şansı yok gibi görünüyor.

Türkiye özellikle kamyon ve otobüs üretiminde çok başarılı, Avrupa'nın en verimli, en rekabetçi üretim merkezlerinden biri.

Mercedes, MAN ve Ford ülkemizde çok kaliteli kamyonlar, otobüsler üretimi gerçekleştiriyor ve dünyanın dört bir yanına ihraç yapıyor. Ülkemizde bu çeşit araçların parçalarını üreten çok güçlü bir tedarik sanayi var.

Bu tartışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla MAN Ankara fabrikası bu değişiklikler sayesinde daha çok araç üretme imkânına sahip olacak.

ŞİRKET BİLANÇOSUNA 2 MİLYAR EURO'LUK KATKI

Geçtiğimiz ay Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG'ye ait kamyon üreticisi MAN'ın, kârını daha çok artırmak ve yeni teknolojileri finanse etmek için iş gücünün dörtte birini azaltmayı ve potansiyel olarak üç fabrikayı kapatma kararı almıştı.

Volkswagen'ın kamyon ve otobüs biriminin ayrı yapıya dönüştürülmesiyle kurulan Traton Group tarafından yapılan açıklamada, kemer sıkma programı uygulayan ve kurumsal olarak tekrardan yapılanma içinde olan şirkette geliştirme ve üretim faaliyetlerin tekrardan düzenleneceği belirtilmişti.

Şirketin tüm alanlarında başta Almanya ve Avusturya'da olmak üzere dünya çapında 9 bin 500 çalışanın işine son verileceği söylenmişti.

Yapılan açıklamada, üretimin tekrardan yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların başka bölgelere taşınacağı söyleyip, bu kapsamda Avusturya'nın Steyr kentinde bulunan fabrikaların yanı sıra Almanya'da Plauen ve Wittlich'te olan fabrikaların tartışmaya açık olduğu söylenmişti.

Tekrardan yapılanmanın, şirketin bilançosuna toplam 2 milyar euro katkı yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.