Maske Takmayanlar 900 Lira Para Cezası 3 Gün Yurtta Karantinaya Alınacak

Maske Takmayanlar 900 Lira Para Cezası 3 Gün Yurtta Karantinaya Alınacak

Maske takmayanlar ve ikinci kural ihlali yaptığında 900 lira para cezası verilerek 3 gün boyunca yurtta karantinada kalacak.

Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Kovid-19 tedbirleri kapsamında, maske takmayanlara ilk kural ihlalinde 392, ikinci kural ihlalinde ise 900 lira para cezası verilecek olup 3 gün boyunca karantina yurdunda izole edilmesi kararı alındı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun, Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu başkanlığında toplandığı ve gelinen aşamada izolasyon konusunda halkın yeterince duyarlı olmadığı görüldüğünden bazı kararlar alındı.

Yapılan Açıklamada, daha önce alınan karar maske takmayan halk ilk ihlali yaptığı zaman uyarı yapılması ve tekerrürü durumunda ise 3 gün boyunca karantinada kalacakları ve en az 3 kitap okuma yaptırımı uygulanacağın kararı değiştirildiği belirtilerek, "Denetimlerde maske takmayan halkımıza ilk kural ihlalinde Kabahatler Kanunun 32. Maddesine göre 392 lira, ikinci kural ihlalinde Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre 900 lira para cezası uygulanması ve üç gün bouyunca karantina yurdunda izole edilmesine' şeklinde değiştirilmiştir."

Sağlık kuruluşunda ya da evinde Kovid-19 için numune veren halkımız sağlık personeline sonucu çıkana kadar kendilerini izole edileceklerine dair taahhütname imzalatılacağı, buna rağmen izolasyona uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 900 lira para cezası uygulanacağı kararı alındı.

Yapılan Açıklamada, kurulda, yeni eğitim öğretim döneminde ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerinin (tıp fakültesi 6. sınıf öğrencileri hariç) devam eden salgın sebebiyle sağlık tesislerinde beceri eğitimi, staj, klinik uygulama adı altındaki bütün iş yeri uygulamaların yaptırılmamasına karar verildiği söylendi.

15 ilçede yüz yüze eğitim kararı

Ayrıca kurulun 15 ilçede 57 köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okulun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu esaslar ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda bütün sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlamalarına karar verdiği bilgisi de açıklamada yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.