Kovid-19 Vakaların Yoğun Olduğu İstanbul'da Toplu Taşıma Araçlarındaki Yoğunluğa Dikkat Çekti

Kovid-19 Vakaların Yoğun Olduğu İstanbul'da Toplu Taşıma Araçlarındaki Yoğunluğa Dikkat Çekti

Prof. Dr. Ceyhan, Kovid-19 vakaların çok yoğun olarak yaşandığı İstanbul'da toplu taşıma araçlarındaki yaşanan aşırı yoğunluk dikkatlerden kaçmadı.

“Amerika ve Avrupa ülkelerinde yapılan çalışmalarda Kovid-19 virüsün bulaş ortamların ilk başında aile içi, ikinci sırada ise iş yerleri, üçüncü sırada toplu taşıma araçları geldiğini söyledi.

Türkiye için geçerli olmasının mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, "Türkiye'de toplu taşıma araçları bu ülkelerden daha kalabalık. Özellikle İstanbul'da yollar çok uzun sürüyor.

Toplu taşıma aracı ne kadar kalabalıksa, o insanların içinde ne kadar çok tedbirlere uymayan, maskesini düzgün takmayan varsa ve temas zamanı  ne kadar uzunsa risk o kadar çok artıyor.

Bunların hepsi bir araya koyduğunuz zaman özellikle İstanbul ve diğer büyük illerde aynı etkenler söz konusu maalesef.”

EKSTRA HER ARAÇ, TRAFİKTE EKSTRA SIKIŞIKLIK DEMEK

Prof. Dr. Ceyhan, bu konu hakkında yapılması gerekenlere dair, şunları söyledi:

"İstanbul'u düşünün, trafiğe koyduğunuz ekstra her araç, trafikte ekstra sıkışıklığa sebep olacaktır. Bu da insanların 1 saatte gideceği yere 1.5-2 saatte gideceği anlamına gelmekte.

Bu, temas zamanı uzattığı için risk daha çok artıyor. Bunun yerine etkinliği gösterilmiş tek çözüm mesailerin kademelendirilmesi ve esnek mesai.

Bunu parça parça yaparsanız, yani kamuda yapıp özel sektörde uygulamazsanız veya tam tersini yaparsanız bunun etkinliği az oluyor. İstanbul öyle bir duruma gelmiş ki çok acil, hiç beklemeden bu kademeli mesaiye geçilmesi şart.”

ONLINE ÇALIŞMAYA ADAPTE OLMALIYIZ, BU BİR ZORUNLULUK

Bu tedbirlerin tüm illerde alınması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, "Kalabalıkların oluştuğu bütün şehirlerde aynı anda başlatılması gerek; çünkü biz maalesef lokal tedbirler alarak salgını kontrol altına alma dönemini geçirdik.

Alınacak bütün önlemler Türkiye'nin her yerinde muhakkak uygulanmalıdır. Esnek çalışmaya, online çalışmaya kesinilkle adapte olmalıyız. 'Öyle olunca şöyle işler aksıyor' diye bahane geliştirmemeliyiz.

Bu bir zorunluluk. Toplu taşımada insanlar yan yana sıkışıp bir araya getirmenin bulaş riskini daha çok artıracağı kesin. Türkiye'de toplu taşıma araçları bence iş yerlerinden daha büyük risk taşımakta."

EN BÜYÜK FAKTÖR SÜPER BULAŞTIRICILAR

Prof. Dr. Ceyhan, bunun dışında süper bulaştırıcılara dikkat çekiyor,"Bu hastalıkta biz 'süper bulaştırıcı' diye bir tanımla karşılaştık. Bu vakaların giderek hızla katlanarak artmasına sebep olan en büyük faktör süper bulaştırıcılar.

Hastalananların büyük kısmı hiç bulaştırmıyor hastalığı, bir kısmı ise 1-2 kişiye bulaştırıyor bir kısmı da yüzlerce kişiye bulaştırabiliyor. Bunu önlememizin en etkili yolu toplanmalara sayı sınırlaması koymak.

O düğüne, yasakladığınız sayıda insanı alsaydınız orada 35 yerine 5 kişi hastalanırdı. Süper bulaştırıcıları bulmanın yolu hasta bulduğunuz kişi kimden aldı, birçok insan aynı yerden aldıysa o bulaştıranı orada bulup izole etmemiz gerek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.