Koronavirüs Vaka Sayısı Bir Ay Öncesine Göre Yüzde 50 Oranda Arttı

Koronavirüs Vaka Sayısı Bir Ay Öncesine Göre Yüzde 50 Oranda Arttı

ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şener maske, mesafe ve el hijyeni üçlemesi Kovid-19 virüs salgınından korunmanın olduğunu söyledi.

Hangi tür maske seçimi yapıp kullanılmalı. Prof. Dr. Şener, "Dışarıda kullandığımız bez maskeler Kovid-19 virüsü geçirmeme oranı yüzde 60 iken, cerrahi maskeler çift kat olduğu için virüsten koruma oranı ise yüzde 80.

N95 ve N99 dediğimiz maskelerin ise yüzde 99'a kadar Kovid-19 virüsten koruma özelliği bulunmakta.

Cerrahi maske telini burnumuza yerleştiriyoruz, burun kısmını sıkıyoruz ki nefes alıp verdikçe Kovid-19 virüsü dışarıdan içeriye almayalım.

Cerrahi maskenin geçirgenliği ıslanmayla birlikte kaybolduğu bilindiği için iki tane cerrahi maske takmalıyız.

Bu defa teli çene kısmına getirmeliyiz. Çift kat cerrahi maske Kovid-19 virüsün geçirgenliğini yüzde 90 oranda önlemekte.

Toplu taşıma araçlarında özellikle Kovid-19 virüsün yükünün yoğun olduğu dönemlere giriyoruz.

Kovid-19 virüs yükünün yoğun olduğu yerlerde ve sosyal mesafeyi koruyamadığımız yerlerde, özellikle toplu taşıma araçlarında bu şekilde çift maske takmak artı avantaj sağlıyor.

Şu anda piyasada kullanılan cerrahi maskenin geçirgenliği standart değil ne yazık ki. Avrupa Birliği ölçeğinde olan ‘CE’ belgesine sahip maskeler Türkiye'de yaygınlaşmış değil.

Çift maske özellikle kalabalık yerlerde toplu taşımalarda, maske ile oluşabilecek dezenformasyon, yırtılma ve ıslanmaya karşı bir önlem olarak kullanılabilir.

Çift maske kullanımı konuşma esnasında maskenin burundan veya çeneden çıkmasını engelliyor. Kulağımıza çapraz olarak taktığımız için de maske sabit hale geliyor."

KAPALI ALANDAKİ 3 KİŞİ AÇIK ALANDAKİ 10 KİŞİYE EŞİT

Çanakkale'de yaşanan vaka sayısı yüzde 50 oranda artış göstermesinin sebeplerini değerlendiren Prof. Dr. Şener, şöyle konuştu:

“Türkiye ve Dünya ölçeğinde baktığımız zaman Kovid-19 olguları artıyor. Biz buna terminolojik olarak 2'nci dalga diyoruz bilimsel olarak baktığımızda 2'nci dalga değil.

Çünkü Türkiye ölçeğinde 1'inci dalgamız hiç bitmedi. Yaz boyunca günlük 2 bin vaka sayılarımız devam etti. Aslında bunu 1'inci dalganın içerisinde gerçekleşen dalgalanmalar olarak görüyoruz.

Umut ediyoruz ki, Nisan ayında gördüğümüz gibi günlük 5-6 bin sayılarına ulaşarak ikinci piki yaşamayız.

Türkiye’nin geneline baktığınızda kalabalık nüfusu olan, metrekareye daha çok insan düşen illerde hasta sayısında yoğunlaşma görüyoruz metrekareye düşen insan sayısı az olan illerde, örneğin Çanakkale ilinde hastalığın yaygınlaştığını ve daha sık görülmeye başladığını biliyoruz bir ay öncesine kadar.

Yaşanan Artışta bir unsur da insan trafiği olması. İnsan trafiğinde hali hazırda dışarıda vakit geçirme ve beraberinde kapalı yerlerde vakit geçirme alışkanlıkları devam ediyor.

Özellikle eğlence mekanlarında vakit geçirme alışkanlıklarında yaygınlaşma var. Çünkü sahaya baktığımızda şunu gözlemliyoruz;  vardiyalı çalışmaya geçtikçe insanlar boş vakitlerini evin içerisinde geçirmek yerine yine eğlence mekanlarında, kahvehane gibi yerlerde geçirmeyi tercih yapıyorlar.

Dolayısıyla dışarıda olan seyrek birim içeriye girip kalabalıklaştıkça virüsün yaygınlaşmasını engellemek mümkün olmuyor.

Bizim stratejimiz şu olması gerek: Eğer boş vaktinizi değerlendirecekseniz park, bahçe gibi açık yerlerde yürüyüş yaparak değerlendirmek gerekir.

Toplu taşıma araçlarını az kullanmalıyız. Toplu taşıma araçlarında bulaşı engellemek ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeoke bireysel taşıtları kullanmalıyız. Bunlar bisiklet, motosiklet, scooter olabilir.

Toplu taşıma araçları için camların açılması, araç sayısı daha çok artırılması gibi ek önlemler alınabilir. Özellikle toplu taşıma için Türkiye genelinde ek önlem gerekecek gibi gözüküyor.

Kapalı yerdeki 3 kişi açık yerdeki 10 kişiye eşit. Açık yerde 10 kişiyle alınacak hasta yükü kapalı yerde 3 kişiyle alınır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.