Koronavirüs Salgınıyla İlgili Avustralya'da Yeni Bir Araştırma Yapıldı

Koronavirüs Salgınıyla İlgili Avustralya'da Yeni Bir Araştırma Yapıldı

Bütün dünyayı hızla etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla alakalı Avustralya'da araştırma yapıldı.

Ulusal Bilim Ajansı CSIRO'nun yapmış olduğu araştırmaya göre Kovid-19, banknot, telefon ekranı ve paslanmaz çelik üzerinde 28 gün boyunca bulaşıcılığını koruyabilmekte.

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO'nun bulguları, Kovid-19'un yüzeylerde sanıldığından daha uzun zaman enfekte olma özelliğini kaybetmediğini ortaya çıktı.

CSIRO'nun araştırması, Kovid-19 virüsün "çok güçlü" olduğunu, cep telefonu ekranları cam yüzeylerde ve kağıt para üzerinde, oda sıcaklığı olan 20 derecede 28 gün yaşayabiliyor.

40 DERECENİN ÜZERİNDE 24 SAATTE BULAŞICILIK ÖZELLİĞİNİ YİTİRİYOR

Neticeler "Virology Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, Kovid-19 virüsün daha yüksek sıcaklıklara daha kısa zaman dayandığı, bazı yüzeylerde 40 derecenin üzerinde 24 saatte bulaşıcılık özelliğini yitirdiği gözlendi.

PÜRÜSÜZ YÜZEYLERDE DAHA UZUN SÜRE KALIYOR

Kovid-19'un ayrıca pürüzsüz yüzeylerde daha uzun zaman kaldığı, kumaş pürüzlü yüzeylerde 14 gün geçtikten sonra bulaşıcılık özelliğine sahip virüse rastlanmadığı görüldü.

CSIRO Başkanı Dr Marshall, "Kovid-19 Virüsün gerçekte yüzeylerde ne kadar uzun süre kaldığını belirlemek, yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi iş çıkarmamızı sağlar." ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ IŞIĞI VİRÜSÜ HIZLA ETKİSİZ HALE GETİRİYOR

Araştırma kapsamında yapılan deneyler, ultraviyole ışını etkisini ortadan kaldırmak için karanlıkta yapıldığı belirtildi. Güneş ışığının Kovid-19 virüsü hızla tesirsiz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, Kovid-19'un, banknotlar ve cam yüzeylerde 2 ile 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte ise 6 güne kadar kalabiliyor.

NE OLMUŞTU

Aralık 2019'yılında Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde aniden ortaya çıkan ve kısa zaman içerisinde bütün dünyayı hızla etkisi altına alan Kovid-19 Virüs salgını sebebiyle dünya genelinde 1 milyon insan yaşamını yitirdi, 37 milyon insan ise ölümcül salgına yakalandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.