Kimler Grip Aşısı Olabilecek? Aşı Çalışmalarında Son Durum ne?

Kimler Grip Aşısı Olabilecek? Aşı Çalışmalarında Son Durum ne?

Sağlık Bakanı Koca yapmış olduğu basın toplantısında kimlerin grip aşısı olabileceğine dair açıklık getirdi.

Grip aşısıyla alakalı 1 yıl sonrasının aşısı 1 yıl önceden sipariş vermeye çalışıyoruz. Bu yıl olan aşının siparişi de geçen yıllara dayanır. Her yıl ortalama aldığımız aşı 1 milyon 350 bin dozdu.

Dünyada grip aşısının arzı toplam %20 oranda arttı. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha çok arttı. Özellikle bu dönemde grip aşısının herkese yapılması gerektiği kanaati yayılıyor.

Böyle bir durum söz konusu değil. Bu yıl için 1 milyon 350 bin grip aşısı tedarik ettik ve ilk 400 binini de eczanelere gönderdik. Bunun dışında grip aşılarını daha çok artırmak için yoğun bir gayret içerisindeyiz.

Şu an için bu sayı 2.4 milyona çıktığını söyleyebilirim geçen yıla göre. 3 milyonun üstüne çıkarmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Geçen yıla göre 2 kat artmış olacak.

Dünyada arzının çok olmadığı ama talebin çok olmadığı bir dönemde grip aşısın riskli olanlara yapmak gerekiyor. Bununla alakalı da Bilim Kurulumuz bir çalışma yaptı ve kimlere öncelikle yapılması gerektiğini belirlemiş oldu.

Özellikle 1) riskli gebelere (26 haftadan sonra ve doğumdan sonraki ilk 2 haftada olanlara

2) 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlara, 5 yaş altı kronik hastalığı olanlara, 5-65 yaş arası 2 kronik rahatsızlığı olanlara, özellikle riskli olan sağlık çalışanlarımıza ve organ nakli olan kişilere olmak üzere ilk planda bunun dağıtımını hedefleyerek planladık ve peyderpey gelen aşıyı da bu çerçevede dağıtmış olacağız.

Vatandaşımız e-nabız üzerinden riskli olmadığını görüp "ben yaptırmayacak mıyım" diye düşünmemeli.

Devamında bizim özellikle artışını hedeflediğimiz daha çok tedarik için gayret gösterdiğimiz aşıyla alakalı bu kademelendirmeyi genişletmeyi düşünüyoruz.

Bu günden riskli görülmeyen kişileri daha sonra kademelendirmeyle birlikte riskli kişi olabileceklerini söylemek istiyorum.

Geçen yıla göre 2 kat oranında daha fazla aşı tedarik ediliyor ve 3 milyonun da üstüne çıkarmak için gayret içindeyiz.

Dijital altyapı boyutuyla çok güçlü bir altyapımız var. Bilgi-işlem altyapımız herkesi kapsayacak bir altyapıya sahibiz. Bu altyapı sahibinden risk durumunu, dağılımını her geçen gün genişletiyor olacağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.