İşte Son Durum: Devletin Zirvesi Deprem Bölgesinde

İşte Son Durum: Devletin Zirvesi Deprem Bölgesinde

İzmir'de yaşanan 6.6 şiddetinde deprem sonrasında Binali Yıldırım ve Bakan Pakdemirli, Murat Kurum ve Abdülhamit Gül yaşanan son gelişmeleri aktardı.

BİNALİ YILDIRIM

Şu anda hasarlı binalarda arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte. Adeta zamana karşı yarış var.

Bütün amaç insanlarımızı sağ salim enkaz altından kurtarmayı başarmak. Biraz sonra Bakanlarımız gerekli olan detaylı açıklamaları yapacak.

Arama kurtarmada geldiğimiz en son durumu sizlere bilgi verecekler. Benim söyleyeceğim ise şudur; değerli İzmirliler başta olmak üzere Ege'de Marmara'da bu büyük felaketi, bu büyük depremi yaşayan, hisseden bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.

Kayıplarımız var, umut ederim ki sayıları daha çok artmaz. Enkaz altında kalan hemşerilerimizi de sağ salim kurtarırız.

BAKAN MURAT KURUM

Seferihisar açıklarında 6,6 şiddetinde deprem yaşandı. Deprem sonrasında 114 artçı deprem meydana geldi. Tabi deprem aynı zamanda Çanakkale'de Manisa'da Muğla'da Aydın ilimizde hissedildi.

Arama tarama faaliyetleri şu an için bütün illerimizde devam etmekte. Diğer illerimizde sorun problem gelmedi.

Ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Şu an için 17 enkazımız var, enkaz altında vatandaşlarımız var.

12 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 522 yaralı vatandaşımız var. Yaralılarımıza her türlü müdahale yapılmaktadır. Kan ya da herhangi bir ihtiyaç söz konusu değildir.

4 binamıza dair her binada her enkazın başında bir arama kurtarma ekibimiz fiilen çalışmakta. Ve bu ekiplerle birlikte afet koordinasyon merkezi iletişim halindedir.

Şu an 1227 arama kurtarma ekibimiz fiilen çalışmakta. Yardım kuruluşlarımız şu an 12 bin kişiye yemek vermişlerdir, gıda ile ihtiyaç söz konusu değildir.

BAKAN PAKDEMİRLİ

Geçmiş olsun diyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Deprem anında ben de Cumhurbaşkanımızla bir randevum vardı, haber alınca yönümüzü hemen bu tarafa doğru çevirdik ve geldik.

Hızlı bir şekilde ben sahaya ulaştım. Bu gece burada plan ve program yapılıyor.

Sahada Buse kızımızla konuştuk, ablasıyla konuştuk ona ulaştık. Yine Buse kızımızın yanında bir arkadaşı daha var İnci kızımız.

İNŞALLAH DAHA ÇOK BUSELERİMİZ KURTULUR

Arkadaşlarımız çalışmaları devam ediyor. İnşallah daha çok Buselerimiz kurtulur, binalarımızın altında kalan her vatandaşımız çıkar.

Sadece birinci katı yıkılıp orada çıkarılmayı bekleyen vatandaşlarımız var.

Hepimiz çok sabırsızız biliyorum yavaş yavaş ilerlememiz gerekiyor. Çünkü bina altında kalanlara zarar vermemek öncelik olmalı diye düşünüyorum.

Bugün memleketimizde birçok ilde kuvvetli yağış var. Beş gün içerisinde İzmir ve çevresinde yağış beklenmiyor.

Dışarda kalmak isteyen vatandaşlarımıza bu bir artı olacaktır. Bugün gece beklenen en düşük sıcaklık 8 ila 11 arasında, gündüz beklenen en yüksek sıcaklık 19 ila 22 derece arasında.

Hem basın mensuplarımızdan, hem İzmirli hemşerilerimizden hasarlı bölgelerde gürültü yapılmaması, ses çıkarılmaması, yakınları olmayanın buralara girmemesi; bu konuda gerekli tedbirler alındı.

ADALET BAKANI GÜL

Buse kızımız çıkartılıyor. İnşallah tüm vatandaşlarımız çıkarılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.