İstanbul İçin Korkutan Uyarı: Yasaklar Her An İçin Geri Gelebilir?

İstanbul İçin Korkutan Uyarı: Yasaklar Her An İçin Geri Gelebilir?

Türkiye’de yaşanan Kovid-19 vakaların yüzde 40’ı İstanbul’da görülmekte. Megakentte yapılan test sonuçları pozitif çıkma oranı yüzde 8’lerden yüzde 20’lere kadar arttı.

Uzmanlar Türkiye'de yaşanan Kovid-19 vakaların neredeyse yarısına ev sahipliği yapan İstanbul' yasaklama yapılması şart olduğunu söyleyip uyarıda bulundu.

Kentin yarısı Kovid-19 virüsüne yakalanabilir

KISITLAMA GETİRİLMESİ ŞART

Uzmanlara göre eğer yayılım bu şekilde hızla devam ederse kış ayı sonuna doğru 16 milyon nüfuslu İstanbul’un yarısına yakın Kovid-19 virüsüne yakalanacak.

Şehirde vakaların zirveye ulaşmadığı, virüs yükünün çok olduğu ve bu sebeplerden dolayı kışa uygun yeni bazı yasakların getirilmesi gerektiği söylendi.

KURALLARA UYULMUYOR

Giderek Artan vakalara sebep kapalı mekânlarda buluşmalar gösterildi. Filyasyon çalışmalarında, toplu yerlerde uyulması gerekilen kuralların ihlal yapıldığı gözlendi.

İstanbulluların maske kullanımına dikkat ettiği cadde, meydan, pazar yerleri, lokanta-kafe vb. yerlerde fiziki mesafe kuralına uymadığı gözlendi.

VAKALAR BU YÜZDEN ÇOK ARTTI

Ayrıca ev toplantıları, memleketinden dönenlere yapılan ‘hoş geldin’ ziyaretleri vakaların artmasında büyük rol oynadı.

Özellikle son dönemlerde bayan hasta sayısında artış yaşandı. Bayanların devamlı birbirlerine gitmesi, komşu ziyaretinde bulunması, altın günü, doğum günü, mevlit gibi etkinlikler düzenlemesi hastalığın bulaşma hızını daha çok artırdı.

Birkaç gündür İstanbul’da incelemeler de bulunan Sağlık Bakanı Koca, kalabalık ortamlarda bulunan insan sayısı nasıl azaltılması gerektiği üzerinde durdu.

Kamu çalışanları kademeli olarak mesai uygulaması toplu taşımada yaşanan yoğunluğu bir miktar azalttı. Özel sektörde aynı uygulamaya geçilmemesinden dolayı yoğunluğun yaşanmasına sebep oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.