İstanbul İçin Korkutan Uyarı: Kontrol Altına Alamazsak Salgın Baş Edilebilir Olmaktan Çıkacaktır

İstanbul İçin Korkutan Uyarı: Kontrol Altına Alamazsak Salgın Baş Edilebilir Olmaktan Çıkacaktır

Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 salgınında İstanbul'un son durumuyla alakalı değerlendirmede bulundu.

Bilimi Kurulu toplantısı sonrasında İstanbul'da gerçekleşmiş olması esnasında bir karar olmadığını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, ''İstanbul'daki durumu eğer kontrol altına alamaz isek salgın hızlı bir şekilde baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.''

Sağlık Bakanı Koca, aİstanbul'un korona haritasını paylaşırken, haritadaki kırmızılık ise dikkat çekti. Şimdilik seyahat yasağın düşünülmediğin altını bir kez daha çizen Sağlık Bakanı, eğlence mekanlarıyla alakalı  yeni tedbirin geleceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları ise şöyle;

''İlk defa bir toplantımızı Ankara dışında yaptık. Bilim insanlarımzıın katılmış olduğu toplantı sona erdi. Bu toplantı sıradan bir olay değildir.

Üç gün önce İstanbul'daki vaka sayıları Türkiye'deki vaka sayıları yüzde 40'ına ulaştığını açıkladım. Her 10 kişiden biri İstanbul'da. Teyakkuzdayız.

ORTALAMA VAKA ARTIŞI YÜZDE 85'DEN FAZLA

Durum bize olduğu kadar size de büyük sorumluluk yüklüyor. Ortalama vaka artışı yüzde 85'den fazla. Oran korkutucudur. Artış İstanbul'a günlük geliş gelişlerin çok olduğu şehirlerde yüksektir.

Balıkesir, Tekirdağ yüzde 96, Bilecik Düzce'de yüzde 99, Sakarya'da yüzde 76, Kırklareli'nde yüzde71, Kocaeli'de yüzde 63'tür. Tüm iller İstanbul'la temaslıdır.

İSTANBUL'DA DURUMU KONTROL ALTINA ALAMAZSAK

Gelişme salgınla mücadelede 83 milyonu ilgilendirmektedir. İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan tamamen çıkacaktır.

Bu duruma neler yol açtı? İstanbul dünyanın en kalabalık kenteleri arasında 14. sırada. Mesafe kuralına uymayı zorlaştıran bir şeyi iç içe yaşıyoruz.

Virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiz. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu. Kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı.

Karşılaştığımız ve tüm ülkeyi riske atacak durumun tarifi budur. Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var.

Kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir hale gelmesi pek çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bu konuda çalıştık.

İSTANBUL'DA YATAK DOLULUK ORANLARI

Özellikle son dönem bahsettiğim şekliyle Türkiye'nin ortalama vaka sayısı %40'ının İstanbul'da olduğunu söylemiştim ve her geçen gün ağır hasta sayımızın arttığını biliyoruz.

İstanbul'da bildiğiniz gibi sağlık altyapımız çok güçlü. Ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. Özellikle son dönem 7 bine yakın yatak ilave söz konusu oldu. Yeni hastaneler devreye girdi.

Şu dönemde bu anlamda bir sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'da toplam yatak sayımız 48 bin, yoğun bakım yatak sayımız 9 bin.

Şu an İstanbul'da servis yatak doluluk oranımız %55. Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66. Bu erişkin yoğun bakım yatakları. Solunum cihazları için dolunum oranı ise %33.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.