İstanbul İçin Dolu Uyarısı

İstanbul İçin Dolu Uyarısı

Uzmanlar, bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklarının ani bir şekilde düşmesinden dolayı dolu yağması konusunda vatandaşları uyardı.

 

 

İstanbul’da aniden düşen hava sıcaklıkları uyarıları da beraberinde getirdi. Geride bıraktığımız hafta İstanbul’un pek çok noktasında etkili olan ve hayatı felç eden dolu yağışlarının Perşembe ve cuma günü yeniden gerçekleşmesi bekleniyor. Çamlıca’nın dolu yağışlarından en fazla etkilenen nokta olması konusunda ise uzmanlar bölgenin yükseliğinden kaynaklandığını belirtiyor.

Dikkatli Elden Bırakmamak Gerek

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek açıklamasında, bir önceki yağışların Çamlıca ve Ümraniye civarında etkili olduğunu bunun nedeninin ise bölgenin topografik yapısından kaynaklandığını belirtti. Çamlıca’nın yaklaşık 250 metre yükseklikle İstanbul’un en yüksek noktası olduğunu, o bölgede yaşayan vatandaşların yağışlara karşı daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

dolu-uyarisi.jpg

Perşembe ve Cuma’ya Dikkat

Türkiye genelinde artan hava sıcaklıkları yer yer mevsim normallerinin üzerine çıktı. Uzmanlar önümüzdeki günlerde soğuk hava dalgasının ülkeye giriş yapmasını bekliyor, soğuk havanın bazı bölgelerde fırtına, dolu ve hortuma yol açabileceği belirtildi.

İstanbul’un en yüksek noktası olan Çamlıca ve çevresindeki bölgeler bu yağışlardan oldukça etkilenebilir.

Dolu’nun Ardından Hortum Gelebilir

Adil Tek, soğuk hava akımının yurda Trakya Bölgesi’nden giriş yapacağını, başta Ege kıyıları ve İzmir olmak üzere çevre illerde sıcaklığı düşüreceğini ifade etti. Şu an da hem havanın hem de deniz suyunun sıcak olduğunu belirten Adil Tek, soğuk havanın sisteminde hızlı bir şekilde gelmesinden dolayı Marmara ve Ege Bölgesi’de kuvvetli yağış ve dolu riskinin arttığını sözlerine ekledi. Dolu oluşma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu ve hemen ardından hortum da oluşabileceğini belirtti. Yağışların Perşembe ve Cuma günü Marmara Bölgesi’nde etkili olacağını sözlerine ekledi.

Sel Baskını Olabilir

Adil Tek, kuvvetli yağışların su ve sel baskınlarına sebep olabileceğini belirterek, vatandaşları perşembe günü akşam vakitlerinde önlem almaları konusunda uyardı. Soğuk hava sisteminin cumartesi günüyle birlikte yurdu Batı Karadeniz bölgesinden terk edeceğini vurguladı.

istanbulda-saganak-ve-dolu-kabusu-at8a.jpg

Adil Tek, Çamlıca bölgesindeki ilçelerinde risk altında olduğunu ve dolu ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.