İlham Aliyev, Türkiye, Azerbaycan'a Üs Kuracak mı? Sorusuna Yanıt Verdi

İlham Aliyev, Türkiye, Azerbaycan'a Üs Kuracak mı? Sorusuna Yanıt Verdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Dağlık Karabağ'da çatışmalara dair değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye Azerbaycan'a üs kuracak mı?" sorusuna cevap veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Tehlike altında olursak kurabilir."

BÖLGEDEKİ SORUN TÜRKİYE'SİZ ÇÖZÜLEMEZ

"Ermenistan ordusu darmadağın olmasından Erivan sorumlu" diyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bölgede dökülen kanın tek sorumlusu da Ermenistan olduğunu dile getirdi.

Bölgedeki sorun Türkiye'siz çözülemeyeceğini dile getiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye'nin aktif rol alması durumunda barışın daha hızlı sağlanacağını söyledi.

Bölgeye Rus güçlerin girmesine dair soruya cevap veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Ermenistan-Azerbaycan arasında müzakere olmadığı için bölgeye barış güçlerin kimler olacağı nasıl ne zaman geleceği müzakere edilememektedir."

ERMENİSTAN SAVAŞ MEYDANINDA YENİLİNCE ÇİRKİN İŞLERE EL ATIYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in açıklamalarından satır başları ise şöyle:

"Ermenistan' bu çirkin siyaseti anlaşılandır, çünkü onlar her zaman savaş meydanında yenilince böyle çirkin işlere el atıyorlar.

Sivil ve savunmasız insanlara karşı acımasız olmak onlar için sıradan bir şey. Bunu Hocalı soykırımı örneğinde görmüştük.

Cephe hattında ordumuz bir kaç köyü işgalden kurtarma operasyonları hayırlısıyla devam ediyor.

Ermenistan'ın bu kalleş saldırısının sebebi odur ki, sivillere saldırarak bizi onlara karşı cevap vermeye tahrik ediyorlar.

Bizim hedefimiz siviller değil, askeri hedeflerdir. Operasyon başından beri bizim nokta atışlarımız onların silahlı birliklerine yapılmıştır.

Ermeni ordusuna büyük darbe yapıldı. 200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi ve birçok askeri araç imha edildi ya da ele geçirildi.

TÜRKİYE BU MESELEDE BİZİ NET BİR ŞEKİLDE DESTEKLEDİ

Ermenistan'ın yeni terör saldırısıdır. Terör saldırısı Azerbaycan halkının iradesini kıramaz. Biz daha azimle düşmana karşı direneceğiz ve kendi topraklarımızı düşmandan geri alacağız. Azerbaycan bayrağını bütün işgal altındaki topraklarda dikeceğiz.

Uluslararası kamuoyunun tepkisine gelince; Türkiye bu meselede her zaman olduğu gibi bizi açık ve net bir şekilde destekledi.

Sevgili Erdoğan'ın açıklamaları kardeşliğimizin göstergesiydi. Pakistan Başbakanı büyük dayanışma göstererek olumlu açıklamalar yapmıştır.

Dünya genelinde geniş karşılık bulduğunu söyleyemem. Herkes için bu apaçık ortadadır. Ateşkesten bir gün sonra kalleşçe saldırıya uğruyoruz.

Bu saldırılar ateşkesi kimin istemediğinin göstergesidir. Ben daha önce demiştim. Bizim amacımız işgal altındaki topraklara kendi vatandaşlarımızı yerleştirmektir.

Ateşkesin amacı askeri karşı durmayı politik çözüme yöneltmek olmuştur. Diploması yoluyla çözüm bulunsun, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilsin. Azerbaycan vatandaşları oraya dönsün ve barış ortamı oluşsun."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.