İçişleri Bakanlığı 81 İlin Valiliklerine Yeni Genelge Gönderdi

İçişleri Bakanlığı 81 İlin Valiliklerine Yeni Genelge Gönderdi

İçişleri Bakanlığın tarafından 81 İl Valiliğine gerçekleştirilecek Kovid-19 denetimleriyle alakalı genelge gönderildi.

Genelgede, Kovid-19 salgınıyla yapılan mücadelede içerisinde kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kuralları yanı sıra bütün iş kolları ve yaşam yerleri için belirlenen tedbirlere uyulması ve vali/kaymakamlar koordinasyonunda gerçekleştirilen denetim faaliyetlerin, salgınla mücadelede başarı açısından büyük önem taşıdığı söylendi.

İçişleri Bakanlığı bugüne kadar sahada gerçekleştirilen ve kamuoyunda görünürlüğü yüksek olan denetim faaliyetlerin toplumda hastalığa karşı bilinç oluşturulması ve tedbirlere uymayanlara yaptırım uygulanması salgınla mücadeleye önemli katkı sundu.

Genelgede gerçekleştirilecek denetimlerin kapsamıyla alakalı da bilgilere yer verildi:

SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN

16 Ekim 2020 Cuma günü bütün il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, alakalı kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla birlikte oluşturulan ekipler tarafından “SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile yaşamın bütün yerlerini kapsayacak şekilde genel denetimler yapılacak.

81 İLDE KAPSAMLI DENETİM

Bu denetimler; vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar olmak üzere, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, nikâh merasimi şeklinde yapılan düğün törenleri, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik yerleri, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam yerlerini (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

Denetimler halkın gün içerisinde toplu olarak bulundukları ana caddeler, alışveriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar vb. kalabalık yerlerde yoğunlaştırılacak.

Denetimlerde gece kulübü, pavyon, bar, birahane gibi genelgeler çerçevesinde faaliyetlerine izin verilmeyen işyerlerin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, saat 24.00’ten sonra müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehirlerarası toplu ulaşımda HES Kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına ağırlık verilecek.

Okulların kademeli olarak açılması sebebiyle okulların çevresindeki kafe, restoran, internet kafe vb. yerler ile okul servislerin denetlenmesi konusunda özen gösterilecek.

Denetim faaliyetleri şu esaslar çerçevesinde yerine getirilecek:

Denetim ekipleri her bir iş kolu veya mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak alakalı kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.),köy/mahalle muhtarları ile meslek odaların temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimlerde vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.

Denetimler esnasında halkımıza yönelik rehberlik yapıcı ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilmiş olacak.

Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı devamlılık taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

Halk sağlığı açısından ciddi manada risk oluşturan ve devamlılık oluşturan veya kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

Denetimlerde Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce denetimler ile alakalı gönderilen genelge eklerinde yer alan formlardan yararlanılacak.

Bu bağlamda Vali ve Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasında koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa kesinlikle müsaade edilmeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.