Emeklilere Müjde, Bir Defalık Ödeme Yapılacak

Emeklilere Müjde, Bir Defalık Ödeme Yapılacak

Koronavirüsten dolayı birçok vatandaşın maddi zorluklar yaşaması nedeniyle devlet vatandaşlara maddi yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

 

İşini kaybedenler, işten çıkarılan ve emeklilere yapılan yardım ödemelerine bir yenisi daha ekleniyor. Son haberlere devlet emekli vatandaşlara 1 Ekim’den sonra 1 kere olmak kaydıyla yardım ödemesinde bulunacak.

Çoğu kişinin işsiz kaldığı bu dönemde emekli olmasına rağmen yeniden işe girenler için 2. tazminat hakkı hayata geçirildi. Buna göre emekli olmasına rağmen çalışan vatandaş işten ayrıldığı zaman kıdem tazminatı alabilecek.

İkinci Tazminat Hakkı Nedir?

Devlet emekli olmasına rağmen hala çalışmaya devam eden vatandaşlara müjdeli bir haber verdi. Emekli olduktan sonra dilekçe ile emekliliğini bozup yeniden çalışmaya başlayan kişiler, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ile yapılan anlaşma çerçevesinde ikinci kez kıdem tazminatı alabilecek. Bu tazminattan yararlanmak isteyen vatandaşların kesinlikle dilekçe ile başvurmaları şartı bulunuyor.

emeklil-maas-odemesi-shutter-16-9-1589177405.jpg

İkinci Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olan ve çalışma hayatına geri dönen vatandaşlar alacakları ikinci kıdem tazminatının nasıl hesaplacağını merak ediyor. Bir kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için aynı iş yerinde en az 1 sene çalışmış olması, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranmaktan işten çıkarılmış olmaması gerekmektedir. Kişi aynı yerde 5 sene çalıştıktan sonra oradan ayrılıp farklı bir iş yerinde daha 5 sene çalışabilir. Kişi 1 seneden fazla çalıştığı her yerde kıdem tazminatı hakkına sahip olur.

Emeklilikten sonra çalışan kişilerin ise dilekçe ile bu durumu belirtmesi gerekmektedir. Yapılan incelemenin ardından kişiye olumlu veya olumsuz olarak dönüş sağlanacaktır. Kıdem tazminatı çalışılan yılla orantılı olarak artış göstermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.