Depremin Ardından 6. Güne Girdik Vefat Sayısı 113’e Yükseldi Arama Kurtarma Çalışmalarında Son Gün

Depremin Ardından 6. Güne Girdik Vefat Sayısı 113’e Yükseldi Arama Kurtarma Çalışmalarında Son Gün

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, 30 Ekim'tarihinde depremden sonra 45'i büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere toplam 1669 artçı sarsıntı meydana geldi. Depremde 114 kişi yaşamını yitirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İzmir'de arama kurtarma çalışmaları sadece Rıza Bey Apartmanı'nda devam ettiğini belirtip, buradaki çalışmaların da bu gece tamamlanması olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Rıza Bey enkazındaki çalışmaları incelemesinden sonra gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, deprem esnasında İzmir'de 17 binada hasar meydana geldiğini hatırlattı.

Arama kurtarma ekipleri bu yerlerdeki çalışmaları yoğun şekilde yapıldığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, şu bilgileri verdi:

"Diğer 16 alanda arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı, şu an sadece Rıza Bey Apartmanı'nda devam ediyor.

Arkadaşlarımız inşallah buradaki arama kurtarma faaliyetlerini de bugün gece bitirmeyi planlıyorlar.

Hassasiyetle çalışıyoruz, son ana kadar, son saniyeye kadar enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ salim ulaşabilmek adına titizlikle çalışmayı sürdürüyorlar.

107 vatandaşımızı enkazdan kurtardık, 111 vatandaşımızı enkaz altında kaybettik. Yaralılarımız var, hastanelerimizde tedavi ediliyorlar.

İnşallah bundan sonraki zaman da yoğun bir şekilde hasar tespit çalışmalarını yapıp, hasar tespit çalışmaları çerçevesinde yeni yapılacak konutların inşasını gerçekleştireceğiz."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, buna dair proje alanlarını hasar tespit durumlarına göre tespit ettiklerini belirterek, "Yerinde yapacağımız projeler zemin artı 5 katı geçmeyecek.

Yöresel mimariye uygun bir şekilde projelerimizi gerçekleştireceğiz. Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka'da bu alanların çalışmalarını hasar tespiti çerçevesinde yürütüyoruz."

Bayraklı'da 46 bin 300 metrekarelik yerde 21 metrekarelik 1000 konteyner kurulacağını anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, şöyle konuştu:

"Kurulum sürecine bugün itibarıyla başladık. 19 gün sonra vatandaşlarımız konteyner kentte barınma ihtiyaçlarını giderebilecekler.

Rezerv konut alanında çalışmalarımızı başlattık. Şehir hastanemizin hemen yanında 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda yaklaşık 3 bin konutluk örnek bir proje gerçekleştiriyoruz.

TOKİ Başkanlığımız inşallah bir ay içerisinde inşaatlarına başlamak suretiyle en geç bir yıl içerisinde tamamlayacağız.

Çok örnek bir şehircilik anlayışıyla rezerv konutlarımızı üreteceğiz. Bu noktada İzmir'imizin en büyük kentsel dönüşüm hamlesini başlatmış oluyoruz."

İZMİRLİLERİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Hasar tespiti yaptıkları tüm binaların hasar durumlarını İzmir'in haritasına işleyeceklerini ve bundan sonraki süreci bu verilerle yöneteceklerini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakan Kurum, arama kurtarma faaliyetlerini özverili şekilde sürdüren, 107 vatandaşı kurtaran arama kurtarma ekiplerine teşekkür etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Son dakikaya kadar bu çalışmayı sürdüreceğiz. Biz buradaki yol haritamızı, burada yapılacak işleri netleştirmeden vatandaşımızı, İzmirlileri yalnız bırakmayacağız."

Eşya ve kira yardımı alacak depremzedelerle ilgili tespitlerin yapıldığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bu yardımların dün itibarıyla hesaplara yatırıldığını bildirdi.

Tüm vatandaşların hasar tespit durumlarını "hasartespit.csb.gov.tr" adresinden öğrenebileceğini, Bayraklı'nın her mahallesinde kriz merkezinin olduğunu, her türlü bilginin buradan da alınabileceğini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Biz başından beri birlik beraberlik içerisinde süreci yönetmeye gayret ediyoruz.

Sonuna kadar da bu gayret içerisinde olacağız. Aslolan depremde zarar görmüş vatandaşlarımızın en hızlı şekilde yaralarını sarmaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.