Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önemli Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önemli Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ve Türkiye’nin “Mavi Vatan” yaklaşımı hakkında “Türkiye, her zaman Doğu Akdeniz’in zenginliklerin kıyı ülkelerince hakkaniyetli şekilde paylaşımından yana olmuştur.

Bunu bütün diplomatik girişimlerimizde vurguladık. Başta Yunanistan olmak üzere Türkiye’nin varlığından rahatsız devletler tek taraflı adımlarla gerginlik çıkarıcı tutum içerisine girdiler.

Sömürgeciliğiyle ünlü Fransa’nın Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve şimdi de Ermenistan’ı kışkırtan tavrının altında Türkiye’nin bölgede etkin rol alması bulunuyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Ege ve Akdeniz meselesi Türkiye’nin asla geri adım atmayacağı bir meseledir. Türkiye’nin ve KKTC’nin yok sayıldığı, kıyılarına hapsedildiği hiçbir çözümü kabul etmediğimizi tüm platformlarda yüksek sesle dile getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Hak ve menfaatlerimizi her zaman ve her şartta korumaya, savunmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Doğu Akdeniz’deki kararlılığımızı görenler ve ülkemize içi boş tehditlerle, şantajlarla geri adım attıramayacağını anlayanlar nihayet diyalog çağrılarımıza kulak vermek zorunda kaldı.

Oysa biz en başından beri diplomasi kanallarını açık tuttuk.  Türkiye Doğu Akdeniz meselesinde gerginliğin düşürülmesinden ve diyalogdan yana olduğunu sadece söylemleriyle değil eylemleriyle de açık ve net biçimde ortaya koydu.

Biz, uluslararası hukuk açısından haklı olmanın rahatlığı içindeyiz. Bu doğrultuda Akdeniz meselesinde tüm adımlarımızı kendi çıkarlarımızı korumak başta olmak üzere barışa, huzura hizmet edecek veAkdeniz ülkelerinin hepsinin çıkarına olacak şekilde kazan-kazan prensibi çerçevesinde atıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.