Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkel İle Kritik Görüşme Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkel İle Kritik Görüşme Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ve Almanya Başbakanı Merkel ile video konferans sistemiyle görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ve Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinde Dağlık Karabağ'daki durumu ele aldı. Sorunun, Birleşmiş Milletler kararlarıyla çözülmesi gerektiği söylendi.

İletişim Başkanlığın tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Doğu Akdeniz ve Libya'daki gelişmelerle Azerbaycan-Ermenistan meselesi başta olmak üzere bölgesel konular değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bildirisinin, ilişkilerdeki sorunları aşmayı sağlayacak, diyalog ve iş birliğine zemin hazırlayacak unsurlardan yoksun olduğunu belirtti.

DAĞLIK KARABAĞ'DA BM KARARLARI UYGULANMALI

Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki topraklarına dair sorunun kalıcı bir şekilde çözümü için Birleşmiş Milletler kararların uygulanması ve uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'da sahada sağlanan sükunet sayesinde ortaya çıkan fırsatın heba edilmemesi gerektiğini bir kez daha söyledi.

AVRUPA'NIN BÜYÜK ÇIKARLARI FEDA EDİLMEMELİ

Türkiye'nin iyi niyetli tutumuna rağmen Avrupa Birliği'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin baskı ve şantajlarına boyun eğdiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın büyük çıkarların birkaç Birlik üyesinin küçük çıkarlarına feda edilmemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan' Almanya Başbakanı Merkel ile video konferans görüşmesinde, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır olarak bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.