25 Sağlık Çalışanından 6'sına Aşı Uygulaması Yapıldı

25 Sağlık Çalışanından 6'sına Aşı Uygulaması Yapıldı

Kayseri Şehir Hastanesi'nde 25 sağlık personeli Kovid-19 aşısı için gönüllü oldu.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Toker, Türkiye'de 25 merkezin bu çalışmaya katılacağını söyleyip, "Bu merkezler arasında Kayseri öncü.

13 bin kişi aşılanma yapılması planlanan önceliği sağlık personeline vermiş olacağız.

Toplam 1300 sağlık personeli aşılama programı düşünülmekte. Kayseri Şehir Hastanesi'nde de 25 gönüllümüz var. Şu an 6 kişiye aşı uyguladık.

Aşımızı uygulandıktan sonra ciddi bir yan etki saptamadık. Faz 1 ve Faz 2 aşamalarında yan etkisi çok fazla görülmeyen bir aşı.

O yüzden Faz 3 aşamasına geçilmiş bir aşı. Biz de aşı uyguladığımız 6 sağlık çalışanı gönüllüsünde herhangi bir yan etkiye rastlamadık."

Sağlık çalışanlarına öncelik vermelerin sebebi risk grubunda yer almaları olduğunu söyleyen Toker, "Çünkü sağlık çalışanları Kovid-19 hastalarıyla en yakın temasta olan kişiler.

Biz o yüzden hem onları korumak hem de hastanede yakın gözleyebilmek adına önce sağlık personeline aşı yapıldı.

Halktan önce sağlık çalışanlarına aşı yaparak yan etkileri görmek istiyoruz. Daha sonra gönüllü kişilere bu aşıyı uygulamayı planlıyoruz."

25-saglik-calisanindan-6sina-asi-uygulamasi-yapildi.jpg

Sağlık personeline aşı uygulamadan önce test yaptıklarını söyleyen Toker, "Bu test neticesinde şimdiye kadar Kovid-19 hiç temas etmemiş, hastalık geçirmemiş kişileri aşı programına dahil ediyoruz.

Kişilerin tamamen sağlıklı olmaları gerekiyor. Biz bu çalışmada 18 ile 59 yaş aralığını planlıyoruz. Kronik hastalığı olmayan herhangi risk faktörü olmayan kişileri takip edeceğiz.

Aşı sadece Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı. Şehirde yaşayan kişilerden örnek alıyoruz.

Gönüllüler olarak listelerini oluşturuyoruz. Sağlık çalışanlarında bir risk görmediğimizde halktan da aşılama yapacağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.