2021 Yılında Kamuya Toplam 100 Bin Personel Alımı Gerçekleşecek

2021 Yılında Kamuya Toplam 100 Bin Personel Alımı Gerçekleşecek

Türkiye Büyük Millet Meclisin de Bu hafta salı günü bütçe teklifi geneli üzerinde görüşmeler gerçekleştikten sonra bakanlıklar ve kuruluşlar 2021 yılı bütçe teklifleri görüşmeye başlanmış olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 yılı bütçe teklifi görüşmeleri geçen hafta sunuş konuşmasıyla birlikte başladı. 2021 yılında kamuya alınacak personel sayısı ise 100 bin olacak.

2021-yilinda-kamuya-toplam-100-bin-personel-alimi-gerceklesecek.jpeg

100 BİN OLACAK

2021-yilinda-kamuya-toplam-100-bin-personel-alimi-gerceklesecek-001.jpeg

Bütçe teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi süreciyle birlikte gelecek yıl kamuya ne kadar personel alacağı netleşmeye başladı.

2021-yilinda-kamuya-toplam-100-bin-personel-alimi-gerceklesecek.jpg

Yeni Ekonomi Programı öncesi uygun görülen ve bütçelendirilen  35 bin üzerinde personel alımı gerçekleşecek.

65 bin bütçe teklifi ile belirlenen personel alımı yapılacağı söylendi. Kamuya 6 bin yeni alımla engelli çalışan sayısı da 64 bini geçmesi bekleniyor.

KOMİSER POLİS MEMURU İLE BEKÇİ ALINACAK

İhtiyaca göre kamuda açık ya da nakil yöntemiyle atanacak ilave personel atamalarının devam edeceği söylendi.

2021 yılı bütçe teklifine göre kamu personel giderleri kamuda istihdam yapılacak olan yeni personel alımı kapsamında yüzde 15.3 arttırılarak 385 milyar 10 milyon liraya olarak belirlendi.

2020 yılı bütçesinde 60 bin kamu personel alımı öngörülürken, Kovid-19 mücadele kapsamında ihtiyaca göre doktor, uzman doktor, hemşire, eczacı, sağlık memuru başta olmak üzere sağlıkçı alındı.

2021’yılında sağlık, eğitim gibi kadrolar olmak üzere Emniyet’e üniversite mezunu komiser, polis memuru ile bekçi alımı gerçekleştirilecek.

BAŞARI ÖDÜLLENDİRİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eylül ayı sonunda açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda “işgücü ve istihdam” başlığı altında kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımların yapılacağı belirtildi.

YEP’in ilgili bölümünde, “Çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları yapılacak, iş tanımı ve yetkinlikler dikkate alınıp norm fazlası personelin tekrardan yerleştirilmesi gerçekleştirilecek, hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi oluşturularak başarılı personelin ödüllendirilmesini sağlayacak Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacak.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.