2020 Nobel Kimya Ödülü Sahiplerini Buldu

2020 Nobel Kimya Ödülü Sahiplerini Buldu

2020 Nobel Kimya Ödülü genom düzenleme yöntemi geliştiren Emmauella Charpentier ve Jennifer A. Doudna’ya verildi.

 

 

Bilim dünyasının en önemli ödüllerinden birisi olan Nobel Kimya Ödülü bugün sahiplerine teslim edildi. Nobel Komitesi genom düzenleme üzerine çalışmalar yapan Charpenteir ve Doudna’yı bu yılki ödüle layık gördü. İkilinin geliştirmiş olduğu genom düzenleme tekniği bilim dünyasında “yaşamın kodunu yeniden yazmak” olarak adlandırılıyordu.

nobel-chemistry-78687-25fc0.jpg

Genetik Makas

Fransız mikrobiyolog Charpenteri, “tracrRNA” adı verilen ve daha önce bilinmeyen molekülün varlığını, “Streptococcus pyogenes” ismindeki bakteri üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde keşfetti. Charpenteri, molekülün, “CRISPR/Cas” adı verilen ve DNA’ları keserek etkisiz hale getiren bakterinin parçalarından birisi olduğunu gösterdi.

Bilim dünyası keşfini 2011 yılında paylaşan Charpenteri’nin hemen ardından ABD’li kimyager Doudna’yla birlikte laboratuvara girdi. İkili çalışmalarının ardından “genetik makas” işlevindeki molekülü laboratuvar ortamında yeniden oluşturdu.

İkilinin çalışması bilim dünyasında devrim niteliği olarak kabul edildi ve diğer bilim insanları da çalışmalara katılarak genetik makası yeniden programlama konusunda ikiliye yardımcı oldu. Molekül, virüs DNA’larını hücre DNA’larından keserek ayırabiliyordu. Doudna ve Charpenteir, molekülün DNA zincirinin herhangi bir yerine de aynı şekilde müdahale edebileceğini göstermiş oldu.

CRISPR/Cas9 sistemi dünya genelinde sürdürülen genetik araştırmalarda kullanılmaya başlandı.

1968 yılında Fransa’da dünyaya gelen Emmanuelle Charpenteir, Almanya’daki Max Planck Enstitüsünde enfeksiyon biyolojisi bölümü direktörlüğü görevinde bulunuyor. Sorbonne Üniversitesinde eğitim alan Charpenteir, Viyana Üniversitesi ve New York Üniversitesindeki klinik çalışmalara katıldı.

1964 yılında ABD’nin Washington şehrinde dünyaya gelen Jennifer A. Doudna ise eğitimini Ponomo Üniversitesinde eğitim aldı. Kaliforniya Üniversitesinde eğitim görevlisi olan Doudna ayrıca RNA çalışmalarındaki uzmanlığıyla da tanınıyor.

rpihdokmyuaq3mt79ahv0g.jpg

Ödülü Paylaşan İlk Kadınlar

Bu yıl verilen Nobel Kimya Ödülü kadınlar arasında ilk kez paylaşıldı. Ödüle daha önce layık görülen kadınlar ise, 1911 yılında Marie Curie, 1935 yılında Marie Curie’nin kızı Joliot-Curie, 1964 yılında Dorothy Hodgkin, 2009 yılında Ada Yonath, 2018 yılında ise Frances Arnold, Nobel Kimya Ödülü'nün sahibi olmuştu.

Ayrıca Nobel Kimya Ödülü’nü 2015 yılında kazanan Aziz Sancar, tarihte Nobel Kimya Ödülü alan ilk Türk olarak kayıtlara geçmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.