2020 Nobel Fizik Ödülü Sahipleri Belli Oldu

2020 Nobel Fizik Ödülü Sahipleri Belli Oldu

Bu yıl 114’üncüsü verilen Nobel Fizik Ödülü üç isim arasında paylaşıldı. Ödülün yarısı Roger Penrose, kalan yarısı ise Reinhard Genzel ve Andrea Ghez arasında paylaşıldı.

 

 

2020 Nobel Fizik Ödülü bu yıl 3 isim arasında paylaşıldı. Evrenin en merak edilen noktalarından birisi olan kara delikler hakkında çalışma yapan Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez bu yıl verilen ödülün sahibi oldular.

2020-nobel-fizik-613.jpg

Roger Penrose’a genel görelilik teorisinin kara deliklere yol açtığını göstermesi ödülün yarısının sahibi olmasını sağladı.

Kara Delik Çalışması Ödül Getirdi

Alber Einstein’ın genel görelilik teorisinin doğrudan sonucunun kara delik olduğunu göstermek için Penrose matematiksel yönetemlere başvurdu. Einstein’a göre kara deliklerin varlığına inanmıyordu.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Andrea Ghez ve Max Planck Enstitüsü’nden Reinhard Genzel ise Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldızların yörüngelerini son derece ağır ve görülemeyen bir cismin yönettiğini keşfetti.

Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde yer alan ve çok yoğun astronomik radyo kaynağı olan Sagittarus A isimli bölgede çalışan bir grup gökbilimcinin liderliğini Genzel ve Ghez yapıyor.

İkilinin birlikte gerçekleştirdiği çalışmaları süper kütleli bir kara deliğin Samanyolu’nun merkezinde olduğuna dair en ikna edici çalışmalar oldu.

Yeni Bir Çığır Açıldı

Nobel Fizik Komitesi David Haviland, ödüllerin layık görüldüğü çalışmalarla ilgili olarak, “Bu yılki ödülü kazananların keşifleri, kompakt ve süper kütleli nesnelerin incelenmesinde yeni bir çığır açtı. Ancak bu egzotik nesneler, gelecekteki araştırmaları motive eden birçok soru ortaya koyuyor.” dedi.

Nobel’in Sahibi Olan 4. Kadın

1901 yılından bu yana ödülü kazanan dördüncü kadın Andrea Ghez oldu. Ödülü daha önce 1903 yılında Marie Curie, 1963 yılında Maria Goeppert Mayer ve 2018 yılında Dana Strickland kazanmıştı.

andrea-ghez-6018.jpg

Nobel Sahiplerinin Ödü Miktarı

Nobel fizik ödülünü alan Pensore, Genze ve Ghez’i 10 milyon İsviçre Kronu para hediyesi de bekliyor. 1 milyon 122 bin 45 dolara denk gelen bu tutar üçlü arasında paylaşılacak.

Ödülü geçtğiniz sene Kanadalı James Peebles, İsviçreli Didier Queloz ve yine İsviçreli Michel Mayar kazanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.