Merkez Bankası'ndan Flaş Açıklama: Yıl Sonu Enflasyon ne Kadar Olacak?

Merkez Bankası'ndan Flaş Açıklama: Yıl Sonu Enflasyon ne Kadar Olacak?

Merkez Bankası enflasyon tahminini yüzde 12,1'e çıkardı. Murat Uysal rapor sunumuna enflasyon raporunda değişiklikler sunumu yaparak girdi.

"Nisan ayında dip seviyesini gören küresel iktisadi faaliyet kısmi olarak toparlanma gösteriyor. Küresel faaliyet salgın öncesi dönemin altında seyretmekte.

Ekonomiye yönelik belirsizliğini koruyor."

Döviz kurunda oynaklık da yükselişe doğru geçti. Emtia fiyatlarında salgın öncesi seviyeleri aştı.

Genişleyici mali ve parasal duruş gelişmiş ve gelişen ülkelerde devam etmekte. Yüksek belirsizlik gelişmekte olan ülkelere fon akımını engelliyor.

Türkiye'nin risk primi dalgalı ve yüksek seyretmekte. Türkiye'de portföy çıkışları 3. çeyrekte arttı, döviz kurunda oynaklık yükseldi.

V tipi belirgin bir toparlama

3. çeyrekte iktisadi faaliyet 'V' tipi belirgin bir toparlama yaşandı. Toparlanma Eylül ve Ekim ayında devam ediyor. 2020'yılı muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz.

Altın ithalatı dolarizasyon etkisiyle tarihi yüksek seviyelere ulaştı. Kredi politikaları normalleşmesiyle birlikte ithalat azalacak.

Yılın ikinci yarısında istihdam kaybın yarısı telafi edildi. Öncü göstergeler istihdam koşullarının iyileştiğini göstermekte.

Yıl sonu enflasyonu yüzde 12,1

Güçlü kredi ivmesi ve TL'de değer kaybı ile Enflasyon öngörülenden yüksek seyir izledi. Yüksek frekanslı veriler toparlanmanın eylül ve ekim aylarında devam ediyor.

2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini de yüzde 13,5'e çektik.

Enflasyon yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 9,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.