Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer mi

Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer mi

Merkez Bankası tarafından yapılan toplantı sonuçlarına göre uzun bir süre, kısa vadeli faiz artırımına gidilmeyeceği düşünülüyor.

Konut kredisi faiz oranlarında, haziran ayında alınan karar ile ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Merkez Bankası'nın almış olduğu karar doğrultusunda 3 aylık bir sürede faiz oranlarında 10 puanlık bir düşüşe gidildiği gözlemlendi. Bu karar doğrultusunda yapılan faiz indirimi gündemde en büyük kredi destek paketi olarak yerini aldı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi ile karşılandı. Birinci el konutlarda %0.74 oranında uygulanan faizin konut alımlarında talep yoğunluğuna etken olduğu biliniyor.

Faiz Oranlarında Yapılan Güncellemeler

Merkez Bankasının ağustos ayında almış olduğu karar doğrultusunda konut kredisi faiz oranında artış yaşandı. Vade sayısının da belirleyici olduğu konut kredisi faiz oranda %0.79'a yükselme görüldü. Yapılan faiz artışında hala birinci el konutların daha avantajlı olduğu görülüyor. Faiz oranlarının yanı sıra vade sürelerinde de düzenlemeye gidildiği görülüyor. Azami 180 aylık bir vade tarihi mevcutken yeni düzenleme ile birlikte 120 aylık vade süresi dönemine geçildiği görülmektedir.

Düşük faiz oranları akabinde 2020 yılı haziran ayında yapılan konut alımları, 2019 yılına kıyasla %245 artışa sebebiyet verdiği görülüyor. Son yapılan faiz artışının ise alım durumunu etkileyeceğini düşünülüyor. Bu değişikliklerin temelinde ise yeni ve depreme dayanıklı konutların inşa edilmesi olduğu düşünülüyor. Kamu bankalarında ise banklara göre faiz oranında farklıklar gözlemleniyor. Vakıfbank ve Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı %1.05 olarak güncellendi. Halkbank’ta ise faiz oranında %1.09 olarak güncellemeye gidildiği görülüyor.

Yakın Dönemde Yeni Bir Faiz Artırımına Gidilecek Mi?

Merkez Bankası tarafından yapılan toplantı sonuçlarına göre uzun bir süre, kısa vadeli faiz artırımına gidilmeyeceği düşünülüyor. Enflasyonun %2'nin üzerine çıkmasına müsaade edeceğini belirtildi. Enflasyon, %2.5un üzerine çıksa dahi genişlemeci para piyasası politikasına devam edileceği belirtildi. Bundan dolayı tekrar bir faiz artırımı beklenmiyor.

Kredi Faiz Oranlarında Yaşanan Artışın Fiyatlandırmaya Etkisi Olur Mu?

Konut kredi faiz oranlarının yükselmesi akabinde merak uyandıran diğer bir soru da bu durumun konut fiyatlarına nasıl yansıyacağı yönündedir. Faiz indirimlerine gidildiği dönemde konu fiyatlarında normalin üzerinde bir artış yapıldığı gözlemlendi. Faizlerin yükselmesi ile birlikte konut fiyatlandırmalarında da güncellemeye gidilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.