Borcu olanlar dikkat! İtiraz edebilirsiniz!

Borcu olanlar dikkat! İtiraz edebilirsiniz!

Borcu olan tüm yurttaşları yakından ilgilendiren mühim bir gelişme oldu. Zamanında ödenmeyen borçlar ile ilgili haciz işlemi olabiliyor. Haciz süresi içerisinde yurttaşların mağdur bulunmaması için bir takım ayrıntılar söz konusu.Borcu olan tüm yurttaşları yakından ilgilendiren mühim bir gelişme oldu. Zamanında ödenmeyen borçlar ile ilgili haciz işlemi olabiliyor. Haciz süresi içerisinde yurttaşların mağdur bulunmaması için bir takım ayrıntılar söz konusu. Bu halde itiraz hakkının nasıl olacağını bilmek oldukça önemli. Vatandaşların büyük bir bölümü detay bilmediği için bu noktada aylarca uğraşıyor.

2.jpg
Başta bankalar ile ilgili zamanında ödenmeyen borçlar için haciz işlemi olabiliyor. Haciz süresi noktasında mağdur olmamak için yurttaşların dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. İşte icra takibi ile ilgili hakkında öğrenmemiz gerekenler..

İCRA TAKİBİ

Tüm alacaklılar, paralarını alabilmek adına mahkemeye başvurmaz. Asliye mahkemelerinde olan icra dairelerine müracaat da haklarını temin etmek  isteyebilirler. İcra takipleri web üzerinden yapılabiliyor.

BAŞVURULAR NASIL SAĞLANIYOR?

İcra takipleri, ALINACAK olan borcun miktarına göre tespit edilen yetkili icra daireleri üzerinden yapılıyor. Başlatılacak olan bu  takip, mahkeme tarafından verilmiş kararına dayanıyorsa, her icra üzerinden yapılabilmektedir. İlamsız takiplerde de müracaat adres ikametgahın bulduğu icra dairesi ile esas olan sözleşmenin yapılacağı icra dairesi de yapılabilir.

İTİRAZ İÇİN 7 GÜNLÜK SÜRE

Yapılan takiplere aynı zamanda itiraz edilebilmektedir. İlamsız olan takipler noktasında 7 gün içinde takibin yapıldığı icra dairesine tal olarak  itirazda bulunulabilir. Bunun için yazılı veya sözlü olarak müracaat yapılır. Ancak müracaat kesinlikle 7 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi durumda takip kesin duruma gelir.

HANGİ MALLAR HACZEDİLMEZ?

İcra ve haciz ile noktasında karşı karşı kalanlar taml olarak hangi mallar haczedilmez? Sorusunu sormaktadır. Haczedilemeyen mallar şu biçimde:

Kamu malları
Aynı yerde yaşamakta olan aile kişileri için gerekli eşya ve aynı amaçla kullanılmakta olan eşyaların birden çok olması durumunda bu mallardan biri
Öğrenci bursları hacz edilemez
Bağkur ve SSK emekli aylıkları
Çalışanların dört birindendaha fazla olan aylıklar

HAPİS CEZASI BULUNUR MU?

İcra takibinde olan bir şahıs, itirazda bulunacağı vakit içerisinde borca kafi olacak kadar mal varlığı tam olarak bulunması gerekmektedir. Mal beyanında bulunmamış borçların cezası mümkün olabilir. Bu durum halk içerisinde tazyik hapsi olarak adlandırılmaktadır. Bu zaman 3 aydan fazla olmayacağı gibi, aynı zamanda kişinin mal varlığı beyanında bulunması halinde da ortadan anında kalkmaktadır.

BORÇLARI TAKSİTLERE BÖLMEK MÜMKÜN MÜ?

Borçlar, taksitli olarak da aynı zamanda ödenebilmektedir. Borçlu, borçlarını dört taksitte ödeyeceğini daireye taahhüt ettiği pozisyonda takip duracaktır. Ancak bu koşulda bir takım koşulları olduğunu belirtmemiz gerekmektedir İsteğin icra dosyasına söylenmesine ilk taksitini dosyaya verilmesi gerekmektedir. Kalan 3 taksiti de aynı zamanda ödemesi durumun takibi ile birlikte  ödemenin bitimini bekler. 4 ayın neticesinde taksit ödenmiş ise dosya tamamen kapanacaktır. Eğer taksit her hangi bir şekilde aksatılırsa tazyik hapis uygulanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.