Yüzde 98 Bağışıklık Kazandırdı Korona Aşısı İçin Müthiş Haber

Yüzde 98 Bağışıklık Kazandırdı Korona Aşısı İçin Müthiş Haber

Çin'de aniden ortaya çıkan tüm dünyaya hızla yayılan Kovid-19 salgınında sevindiren yeni gelişme yaşandı.

Kovid-19 aşısı Sinovak, yüzde 98 olarak bağışıklık kazandırdı. Aşı ilk olarak sağlık personeline ve kalabalık ortamlarda çalışanlara yapılacak.

Dünyada Kovid-19'a karşı başlatılan aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

yuzde-98-bagisiklik-kazandirdi-korona-asisi-icin-muthis-haber.jpg

Rusya’nın Sputnik-V’den sonra neticeye en yakın bir diğer aşı adayı, Çin’in Sinovak’ Birçok ülkede test yapılan aşıda şu ana kadar herhangi bir güvenlik problemi olmadı.

Türkiye'de ilk neticeler bekleniyor

Türkiye’de insan denemelerine dair ilk neticeler, kasım ayı sonunda alınacak. Eğer sonuçlar ülkemizde de başarılı olursa aralık ayında 5 milyon doz getirilecek.

Ocak ayı itibarıyla aşılama başlayacak. Aşı iki doz hâlinde vurulacak. Bu sebepten ötürü ilk etapta 2,5 milyon kişiye uygulanacak.

Bu kişiler, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenecek. Sonraki aylarda beşer milyon doz sipariş edilecek. Ve zaman ilerledikçe aşı olan kişi sayısı daha çok artacak.

Riskli gruplara uygulanacak

Sinovak’ın 65 yaş üstüne ne gibi etki ettiği bilinmediği için bu yaş grubundakiler kapsam dışında tutulacak.

Aşı, öncelikli olarak sağlık çalışanlarına yapılacak. Daha sonra kalabalık ortamlarda çalışanlara, 65 yaş altındaki riskli gruplara uygulanacak.

%98 bağışıklık kazandırdı

Sinovak, Brezilya’da 9 bin kişi üzerinde deneme yapıldı yüzde 98 oranda bağışıklık sağladı. Bağışıklık süresi ne kadar devam edeceği henüz bilinmezken şu ana kadar kimsede bir yan etki oluşmadı.

Aşının geliştirilmesi için 10 yıldan fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen uzmanlar, Kovid-19 için sıkılaştırılmış bir takvim işlendiğini ve bu sürenin bir yıla kadar düşürüldüğünü söyledi.

Uzmanlar, bu sebeple aşının neticelerine dair endişe duyduklarını dile getirdi.

Ayrıca bilim adamları, pandeminin bitmesi için dünya nüfusunun yarısının aşılanması ve böylelikle bağışıklık kazanması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.